fbpx
Wax-up - Mock-up

Wax-up – Mock-up Nedir?

 Gülüş tasarımı, estetik bir gülümseme için yapılan eylemler bütünü olarak tanımlanabilir. Bu süreç pek çok farklı adımdan oluşur. Dişlerin şeklinden rengine kadar her detay ince bir şekilde düşünülür. Fakat bu süreçte hastanın, tedavi sonrasında ne ile karşılaşacağını bilmesi önemlidir. Bu yüzden iki farklı yöntem geliştirilmiştir: Wax-up – Mock-up. Gülüş tasarımına hazırlık yapılırken modellemenin beyaz mumla yapılmasına Wax-up denir. Tasarlanan bu modelin dişlere uygulanması ise Mock-up olarak adlandırılır.

 Wax-up – Mock-up adımları, gülüş tasarımı için büyük bir önem taşır. Tedavinin sonucunu en başta görme fırsatı sunan bu uygulamalar sayesinde yapılacak olan restorasyonların ön tasarımı elde edilir. Bu adım özellikle hasta açısından mühimdir. Bu sayede Hasta, gülüş tasarımını beklentileri ışığında değiştirip revize ettirebilir. Böylece tüm işlemler bittikten sonra hastanın memnuniyeti garanti altına alınmış olur.

Wax-up ve Mock-up Uygulamaları Nasıl Yapılır?

 Yapılan ilk şey ölçü alınmasıdır. Alınan bu ölçü doğrultusunda beyaz mum kullanılarak laboratuvarda gülüş tasarımı şekillendirilir. Wax-up modeli aslında restorasyonların tamamlanmış halinin bir taslağıdır. Diş hekimine tasarım konusunda rehber olur. Mock-up aşamasında ise Wax-up modeli üzerinden hazırlanan silikon anahtar yardımı ile tasarım dişlere uygulanır. Eğer bu adımlarda hastanın değişmesini istediği bir ayrıntı olursa her bir istek not edilip laboratuvara iletilir.

 Tasarımın şekil ve renk olarak hasta tarafından onaylanmasından sonra artık yapım aşamasına geçilir. Bu aşamada porselen lamine veya zirkonyum gibi materyallerle dişler tasarlanmaya başlar. Tamamen kişiye özel olarak ilerleyen bu sürecin sonunda hasta, doğal ve güzel bir gülüşe kavuşmuş olur.

Wax-up ve Mock-up Uygulamalarının Avantajları Nelerdir?

 Hastalar pek çok hayalle diş hekimlerine danışmaktadırlar. Her biri estetik bir gülümsemeye ve güzel bir görünüşe sahip olmak için gelirler. Bu noktada her şeyin onların istediği gibi ilerlediğinden emin olunması gerekir. Hastanın istediği şekil ve renkte dişlere sahip olarak muayenehaneden ayrılması, her hekimin hedeflediği şeydir. İşte tam bu noktada Wax-up ve Mock-up uygulamaları devreye giriyor.

 Daha en başta sonucu görme fırsatı veren bu yöntemler, tüm sürecin kontrol altına alınmasına yardım eder. Hasta modellemeyi görerek düzeltilmesini istediği noktaları hekimine kolaylıkla iletebilir. Hastanın geri dönüşlerine göre gerekli değişiklikler yapılır ve model revize edilir. Böylece hem para hem de zaman kaybından kaçınılabilir. Hasta da sürecin sonunda memnun bir şekilde muayenehaneden ayrılabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Kemik Grefti Nedir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x