fbpx
Diş hassasiyeti neden olur ?

Diş Hassasiyeti Neden Olur?

Diş Hassasiyeti Nedir?

Diş Hassasiyeti Neden Olur ? sorusunu merak ediyorsanız aradığınız tüm cevapları bu yazımızda bulabilirsiniz. Dişimizin anatomisinde mine, dentin ve sinir tabakaları bulunur. Mine tabakasının önemli fonksiyonlarından biri dentini kaplayarak dişin dış ortamdan etkilenmesini engellemektir. Eğer dentin dokusunu kaplayan mine fonksiyonunu görmez veya diş eti çekilmesi sonucu dentin açığa çıkarsa diş hassasiyeti dediğimiz durum oluşur.

Genellikle soğuk veya sıcak, tatlı ya da ekşi yiyecek ve içecekleri tüketirken hissedilen duruma diş hassasiyeti neden olur . Sert diş fırçalama, diş eti çekilmesi, diş gıcırdatma, diş iltihapları, diş beyazlatma ürünleri, kırık ve çürük dişler, asitli yiyecek ve içecekler diş hassasiyetine neden olabilir. Birçok diş sorunu için erken teşhis oluşturan bu hassasiyet hekim tarafından değerlendirilmeli, gerekli görülen durumlarda müdahale edilmelidir.

Hassas Dişleri Tetikleyen Durumlar Nelerdir?

Hassas dişleri tetikleyebilecek birçok durum sıralanabilir. Fakat bunlardan başlıcalarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Soğuk/asitli / ekşi yiyecek ve içecekler,
  • Sert fırçalama sonucu diş eti çekilmesi,
  • Diş gıcırdatma sonucu mine aşınması,

Peki diş sızlaması ve diş hassasiyetinin başka nedenleri var mı? Elbette, bunları sıralayacak olursak şöyle örneklendirebiliriz:

Diş Çürükleri; diş çürükleri oldukça yaygın bir problemdir. Bu çürükler çoğu zaman hastalara sızlama ile başlayan sorunlar yaşatabilir. Dişlerin çürük olduğu bölgelerde oldukça hassas dönem başlar. Yeme, içme kalitesinde bozukluk sağlayabilir. Çürük başlarda sorun yaratmasa da ilerlemeye başladığında hassasiyeti arttıracaktır. Diğer nedenler arasında yine diş kırıkları ve dişlerde oluşan apseleri örnek verebiliriz.

Diş Hassasiyeti Nasıl Tedavi Edilir? Günlük Ağız Bakımım Nasıl Olmalıdır?

Hassas dişlerinizi fark ettiğinizde mutlaka uzman bir hekime danışınız. Size önlemeye uygun tavsiyeleri ile yardımcı olacaktır. Günlük ağız bakımınızı doğru ve iyi kapsamlı yapmanız da diş hassasiyeti tedavisinde önem arz ediyor. Hassas olan dişlerinize iyi gelecek birkaç maddeye göz atalım. Bunlar ;

  • Hassasiyet giderici macunlar kullanın.
  • Dişlerinize sert temastan kaçının.
  • Yumuşak diş fırçalarıyla düzenli olarak dişlerinizi fırçalayın.
  • Diş ipi kullanabilirsiniz.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Macunu Kullanmak Neden Önemlidir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x