fbpx
Diş Röntgenlerinde kullanılan

Diş Röntgenlerinde Kullanılan X-ışınları Zararlı mı?

Diş röntgenleri ağız sağlığının kontrolünde önemli bir parçadır. Birçok insan diş röntgenlerinde kullanılan X-ışınları zararlıdır diye düşünüyor çünkü görüntüyü yakalamak için radyasyon kullanılıyor ve internette paylaşılan yanlış bilgiler endişeleri artırıyor. Bununla birlikte, hastaların bilmedikleri şey, bir röntgende maruz kaldıkları radyasyon seviyesinin aslında oldukça düşük olmasıdır. Aslında, sadece güneşte olmak veya uçakta seyahati sizi bir röntgenden daha yüksek radyasyon seviyelerine maruz bırakır.

Diş röntgeni çekildiği esnada maruz kalınan radyasyon miktarı, günlük olarak maruz kaldığımız radyasyon miktarına kıyasla çok küçüktür.

Kliniklerde çok düşük düzeyde radyasyon kullanan dijital röntgen cihazları kullanılır.

Röntgen sayesinde bir diş hekiminin ağzınızı çıplak gözle incelemekten çok fazla şey görebildiğini fark etmek önemlidir. X-ışınları dişlerinizin arasında ve diş etlerinizin içine kadar görüntüleme imkanı vererek, bir problemi teşhis etme şansı verir.

Neden Röntgen Çektirmeliyiz?

Diş röntgenlerinde kullanılan X-ışınları ayrıca diş hekimlerinin daha önleyici tedbirler almasına ve ağız sağlığı sorunlarını daha erken tespit etmesine yardımcı olur. Bir diş hekimi diş etlerinin altında veya dişlerinizin arasında ne olduğuna dair bir görüntü görebildiğinde, daha sonra herhangi bir sorun olup olmayacağını tahmin ederek uzun vadede hem zamandan hem de paradan tasarruf etmenizi sağlayabilir.

Tam bir tanı koymak için röntgenlerin gerekli olduğunu unutmayın. Acı çekiyorsanız veya bir prosedür yapmanız gerektiğini düşünüyorsanız, diş hekimi ağrınızın nedenini daha iyi anlamak için yüzeyin altında neler olup bittiğini değerlendirmelidir.

Diş hekiminiz net ve kesin bir tanı koymak için diş röntgeni çekmek isteyecektir. Özellikle büyük operasyonlarda röntgen kesinlikle çekilmeli, diş hekiminiz buna göre karar vermelidir.

X-ışınları Hamile Kadınlar İçin Zararlı mı?

Diş röntgenleri hamile kadınlar için bile güvenlidir. Herhangi bir ağız sağlığı sorununu teşhis etmek ve tedavi etmek, zararlı bakterilerin bebeğe yayılmasını azalmasını sağlamak ve ayrıca bebeğin gelecekte oluşabilecek sağlık risklerini azaltmaya yardımcı olabilir.

Sonuç olarak, diş röntgenleri düzenli diş muayenelerinin önemli bir parçasıdır ve genel ağız sağlığının iyi olması için gereklidir. Bir sonraki diş hekimi ziyaretinizde röntgen ışınlarının yararları hakkında daha fazla bilgi için diş hekiminize danışın.

İmplant yaptırmak için 3 sebep adlı makalemize göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x