fbpx

Dişçi Korkusu ile Nasıl Başa Çıkılır?

Eğer dişçi korkusu yaşıyorsanız merak etmeyin yalnız değilsiniz. Türkiye’de her 4 kişiden 1’nde onları sağlıklı ağız yapısına sahip olmalarını engelleyen dişçi korkusu var.

Diş kaygısı olan kişilerin diş çürümesi ve diş eti hastalığından ciddi derecede acı çekmedikleri sürece yıllarca diş hekimine gitmekten kaçınmaları çok yaygın görülen bir durum. Sizin için dişçi korkusu yaşayanların en yaygın 5 sebebini derledik:

  • Acı duyma korkusu
  • İğne korkusu
  • Kontrolü kaybetme korkusu
  • Kişisel alanı kaybetme korkusu
  • Kötü ağız sağlığı yüzünden utanç hissi
  • Çocuklukta yaşanılan kötü diş hekimi tecrübesi

Diş Hekiminizle Korkunuz Hakkında Konuşun

İhtiyacınız olan bakımı almanızı engelleyen herhangi bir endişe veya korku hakkında hekiminizle konuşmaya başlayın. Diş hekiminiz, ağız sağlığınızı korumanıza yardımcı olmak ve muayene koltuğunda rahat edebilmeniz için sizinle birlikte çalışmaya hazırdır.

Diş hekimi korkunuz kontrolü kaybetme korkusundan kaynaklanıyorsa, diş hekiminizle tedavi seçenekleri hakkında konuşmak kendinizi daha iyi ve güçlü hissetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca diş hekiminizden prosedürün her adımını açıklamalarını isteyebilirsiniz, böylece tedavi gerçekleşmeden önce zihinsel olarak kendinizi hazırlayabilirsiniz. Diş hekiminiz, nasıl hissettiğinizi anladığında size özel kişiselleştirilmiş diş bakımı sağlaması daha kolay olacaktır. Bazı hastalar için kaygı, randevudan günler önce başlayabileceği için kişiselleştirilmiş sürecin çok faydası olacaktır.

Diş Hekimi Korkusu Müzikle Engellenebilir

Diş hekiminizin koltuğunda otururken müzik dinleyebilirsiniz! Evet yanlış duymadınız. Favori müzik uygulamanızda daha önce dinlemediğiniz çalma listelerini açın çünkü şarkılar sizin yeniyse diş hekiminizin yaptıklarından rahatsız olma ihtimaliniz de azalacaktır. Ancak müziği kulaklıkla dinlememelisiniz; çünkü diş hekiminizin tedavi sırasında sizinle iletişim kurması gerekmektedir.

Müzik dinlemenin bir diğer faydası da tedavi veya işlem sırasında kullanılan yüksek sesli fırça ve araçların sesini bastırmanıza yardımcı olacaktır. Eğer yanınızda müzik dinleyeceğiniz telefon ya da müzik çalarınız yoksa, diş hekiminiz dikkatinizi farklı yöne çevirmeniz için televizyonu kullanabilir.

 

Diş Hekimi Korkusu

Diş Hekiminize Anestezi Seçeneği Hakkında Sorular Sorun

Diş hekimi korkunuz varsa, hekiminizden anestezi uygulamaları hakkında bilgi vermesini isteyebilirsiniz. Anestezinin amacı, hastaların diş hekimi koltuğunda rahat ve güvende hissetmelerine yardımcı olmaktır. Böylece ağız sağlıkları için ihtiyaç duydukları gerekli tedaviyi en rahat şekilde alabilirler.

Örneğin diş hekimlerimiz azot protoksit oksijeni hem çocuklar hem de yetişkinler için önerebilir, uzun süre kalıcılığı olmadığı için evinize rahatlıkla dönebilirsiniz fakat işlem sırasında neredeyse hiçbir şey hissetmiyor olursunuz. Daha sıklıkla kullanılan nitröz oksit ise size işlem sırasında tamamen farkında ve uyanık olmanızı sağlar, fakat daha rahat hissedersiniz.

 Diş hekimimiz için sizin tedavi arayışınız için gerekli olan tüm bilgileri aldığınızdan emin olmak çok önemlidir.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

 

 

 

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x