fbpx
elektrikli-dis-fırcasi

Elektrikli Diş Fırçası Zararlı mı?

Dişlerinizi fırçalamak, iyi bir ağız bakımının temelidir. Çürüme ve hastalığa neden olan ağız plağını çıkarmada hem elektrikli hem de manuel diş fırçaları etkilidir. Araştırmacılar ise elektrikli diş fırçası, diş macunu ve diş arasındaki mekanik etkileşimin dişin dentininde veya dişin merkezinde lezyonlara neden olabileceğini söylemektedir.  

Diş macunundaki küçük parçacıklar sürtünme kuvvetini artırır iken aşındırıcılık, kullanılan diş fırçasının türüne ve fırçalayan kişinin uyguladığı kuvvete bağlı olarak daha az şiddetli olabilir. Elektrikli diş fırçaları ise her yıl popülerlik kazanıyor. İnsanlar, elektrikli fırçaların manuel fırçalara kıyasla dişlerini daha temiz hale getirdiğini düşünüyor. Peki, elektrikli fırça kullanmanın tehlikeleri var mı? 

Elektrikli Diş Fırçası, Manuel Diş Fırçasından Daha İyi mi? 

Gerçek şu ki elektrikli diş fırçaları, dişlerinizi manuel diş fırçalarından daha hızlı temizler. Bu elektrikli versiyonlar, daha az çaba ve el becerisi gerektirir. Çoğu insan için bu durumun bir avantajı vardır. Dişlerini sıkılarak ve çok hızlı bir şekilde fırçalama olasılığı yüksek olan çocuklar veya manuel diş fırçasını kullanma becerisini kaybetmiş biri için verimlilik açısından oldukça kullanışlıdır. Uygun şekilde kullanıldığında ise hem manuel hem de elektrikli fırçalar diş plağının çıkarılmasında etkili olabilir. 

Çalışmalar göstermiştir ki elektrikli fırçalar belirli bir süre içerisinde daha fazla miktarda plak çıkarma özelliğine sahiptir ve daha az çabayla diş arası temizliği yapabilir.  

Dişlerinize veya Diş Etlerinize Zarar Verebilir mi? 

Bu diş fırçaları üzerinde yer alan kıl başlıkların titreşimli hareketi nedeniyle dolguları zedelemek mümkündür. Ancak bu çok nadir gerçekleşen bir durumdur. Çoğunlukla, elektrikli diş fırçalarının kullanımı güvenlidir. 

Elektrikli diş fırçalarının yanı sıra manuel olanlar da doğru kullanıldığında çok etkili olabilir. Fakat çoğu insan gibi çok sert fırçalıyorsanız farkında olmadan dişlere ve diş etlerine zarar veriyor olabilirsiniz. Bu anlamda elektrikli diş fırçasının sahip olduğu ekstra güç, işleri daha da kötüleştirebilir. Çok sık fırçalamak ise diş eti çekildiyse kökü aşındırabilir. Özellikle herhangi bir tedavi sonrası iyileşme sürecindeyken elektrikli fırça kullanımında dikkatli olunması gerekir. 

Uzmanların Bir Kısmı Karşı 

Bazı uzmanlara göre elektrikli diş fırçaları, diş minesinin koruyucu tabakasını aşındırır ve bölgeyi hassaslaştırarak acı verici sonuçlar ortaya çıkarır. Bu aşınma, dişlerin sıcağa ve/veya soğuğa aşırı duyarlı olmasına sebep olabilir. Bu nedenle diş hekimleri; eski moda, manuel fırçalamaya geri dönmeyi tavsiye ederler. 

Bir diğer uzman görüşü ise hasara neden olan şeyin elektrikli diş fırçaları değil, insanların onları kullanma şekli olduğunu belirterek “Neredeyse hiç kimse onları doğru şekilde kullanmıyor” diye eklemektedir. Buna göre fırçanın, diş yüzeyine doğru 45 derecelik bir açıyla tutulması gerekir.  

Çoğu insanın; elektrikli modelleri manuel bir diş fırçası gibi kullandığı, bastırarak dişlerin üzerinde hareket ettirdiği, bunun da minenin incelmesine ve diş etlerinin aşağı doğru itilmesine neden olarak hassaslaştırmaya yol açtığı gözlemlenmektedir. 

Ek olarak sağlıklı yapı bir kere bozulduğunda artık geri dönüşün çok zor olduğu konusunda da insanlar uyarılmaktadır. Diş hekimlerine göre bu durumda, yüksek masraflı dolgu maddelerinin kullanılması ya da diş etlerinin yeniden konumlandırılması gerekir. Elektrikli veya manuel diş fırçalarından hangisinin sizin için iyi olduğu konusundaki en doğru çözüm, diş hekiminiz ile konuştuğunuzda ortaya çıkacaktır. 

Diş Teli Çeşitleri Nelerdir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x