fbpx
Gülüş Tasarımı

Gülüş Tasarımı Nedir? Nasıl Yapılır?

Kabul görmüş estetik standartların en başında gelen sağlıklı ve güzel dişler, bir insan için özgüven kaynağıdır. Gülüş tasarımı, güzel dişlere sahip olmanın en etkili yöntemidir. Fakat bazen genetik sebeplerden dolayı bazen de diş bakımının yeterince yapılmamasından kaynaklanan bir takım problemler meydana gelebilir. Diş sararması veya diş kaybı gibi sorunlar estetik görünüme büyük bir darbe vurur. Bu nedenle bazı insanlar rahatça gülümseyemez ve bu da o kişinin hem özgüvenine hem de sosyal ilişkilerine kötü bir etkide bulunur.

 Gülüş tasarımı olarak adlandırılan yöntem sayesinde dişlerden kaynaklanan estetik problemler artık tarihe karışıyor. Bu yöntem, çeşitli sebepler yüzünden estetik anlamında bozulan dişlerin ve diş etlerinin güzel bir görünüme kavuşturulmasıdır. Uygulama esnasında yapılacak işlemler hastanın yüz şekli, dudak şekli ve ihtiyaçları doğrultusunda planlanır ve her zaman doğal bir görünüm hedeflenir.

 Gülüş tasarımı için yapılan ilk uygulama hastayı dinlemek, onun isteklerini anlamak ve ihtiyaçlarını belirlemektir. Hastanın ağzının ölçüleri alınarak modeller üzerinde planlama yapılır. Sonrasında kişinin yüz ve ağız içi fotoğrafları kullanılarak özel bilgisayar programlarında planlamalar devam eder. İşlem sonrasının muhtemel görüntüsü kişiye gösterilir ve fikirleri alınır.

 Planlamalar sonrasında nihayet uygulama aşamasına geçilir. Ortodontik bir tedaviye gerek duyulmuyorsa işe diş etlerinden başlanır. Diş etlerindeki seviye bozuklukları düzeltilir. Sonrasında ise dişlere geçilir. Dişlerde bir eksiklik varsa implant işlemleri gerçekleştirilir ve ihtiyaç duyulursa diğer cerrahi işlemler uygulanır. Diğer adımlara geçilmesi için iyileşme sürecinin tamamlanması gerekir.

 Güzel bir gülüşün en önemli detayı bembeyaz dişlerdir. Sarı ve lekeli dişler, estetik açıdan hoş bir görüntü oluşturmaz. Bu yüzden gülüş tasarımı için diş renginin düzeltilmesi oldukça önemli ve gerekli bir adımdır. Hastanın dişlerindeki sararmalar için beyazlatma işlemleri uygulanır. Gülüş tasarımı yaptıranlar için belki de en mutluluk verici adım budur.

 Dişlerde bazı görsel ve biçimsel bozukluklar varsa birtakım estetik kompozit dolgu uygulamaları ile bunlar giderilir. Eğer bu yöntem yeterli gelmezse zirkonyum kaplamalar ve porselen lamine ve kaplamalar kullanılır. Zirkonyum ya da porselen uygulamalar yapılmaya karar verildiyse, provalarda hastanın fikirleri tekrar alınır ve eğer talep edilirse bazı değişiklikler yapılabilir.

 Gülüş tasarımı çok disiplinli bir uygulamadır ve birçok işlem bir arada gerçekleştirilir. Bu sebeple oldukça kapsamlıdır. Yani hastanın hem ağız sağlığı hem de estetik görünümü göz önünde bulundurulur. Böylece en sonunda ortaya sağlıklı ve bir o kadar da güzel dişler çıkar. Bu işlemle ilgili merak edilen bir diğer şey ise fiyatlardır. Gülüş tasarımı fiyatları oldukça farklılık gösterir çünkü oldukça komplike bir tedavidir. Hastanın ihtiyaçları ve istekleri göze alındığı için uygulama adımları kişiden kişiye göre değişir.

İlginizi Çekebilir: Kırık Diş Nasıl Tedavi Edilir?

koçakdent
koçakdent
5 1 vote
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x