fbpx
Ağız ve Diş Sağlığı ile Vücut

Ağız ve Diş Sağlığı ile Vücut Sağlığı Arasındaki İlişki Var mıdır?

Vücut sağlığımızı korumak için egzersiz ve diyet gibi birçok yöntem denenir fakat genel sağlığı korumak için ağız sağlığı genelde gözden kaçırılır ya da yeterince üzerinde durulmaz. Pek çok insan bunun farkında olmasa da ağız ve diş sağlığı ile vücut sağlığı doğrudan bağlantılıdır. Başka bir deyişle bozulan ağız sağlığı tüm bedeni etkiler.  

 Dil, diş ve diş etleri; bakteri ve virüs gibi pek çok zararlı mikroorganizma ile doludur. Bu mikroorganizmalar zaman içerisinde diş çürümeleri başta olmak üzere birçok probleme davetiye çıkarır. Bu problemlerden birisi olan diş eti iltihapları oldukça tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Bu iltihaplar eğer tedavi edilmezse zamanla dokuları ve çene kemiğini aşarak kan dolaşımına girer. Bu da tüm vücuda giden yol anlamına gelir.

 Kanla birlikte bedende dolaşan mikroplar, neredeyse her organı etkileme yetkisinde olurlar. Özellikle gözde, böbrekte ve kalpte sorunlara yol açabilirler. Ayrıca eklem ağrılarına, halsizliğe, akciğer ve pankreasta iltihaplara neden olabilirler. Beden sağlığını tehdit eden bir diğer rahatsızlık olan diş çürükleri, ağız ortamındaki bakterilerin arttığının ve artmaya devam edeceğinin bir işaretidir. Vücut için tehdit edici olan bu bakteriler, kan dolaşımı haricinde yediklerimizle de önce mideye sonra da bedene yayılabilir.

 Ağız içi zararlı organizmalar bazı hastalıkların direkt sebebi olabilirken bazılarına da dolaylı yoldan katkı sağlar. Örneğin bir kanser vakasında, diş çürükleri tedaviden verim alınması konusunda büyük bir engel olabilir ya da ağızda oluşan iltihap kısırlığa veya hamilelerde düşüklere sebep olabilir. Bu da, ağız ve vücut arasındaki ilişkiye bir başka örnektir.

Ağız ve Diş Sağlığı İçin Neler Yapılmalıdır?

 Genel vücut sağlığı için oldukça önemli olan ağız ve diş sağlığı için gerekli çabanın gösterilmesi gerekir. Ağız sağlığını korumak için atılacak ilk ve en önemli adım dişleri düzenli olarak fırçalamaktır. Çünkü düzenli olarak temizlenen dişlerde bakteriler birikmez ve diş çürümeleri engellenebilir. Ayrıca diş ipi kullanarak derinlemesine bir temizlik yapmak da oldukça yerinde bir uygulama olur. Yapılacak bir diğer şey ise düzenli olarak hekim kontrolüne gitmektir. Böylece ağızda başlayan herhangi bir soruna erkenden müdahale edilebilir.

 Ağız ve diş sağlığı için beslenme hayati bir konudur. Bazen dişler ne kadar fırçalansa da çürüklerin oluştuğu ya da sararma ve lekelenmelerin olduğu görülebilir. Bunun sebebi kötü beslenme alışkanlığıdır. Asitli yiyecek ve içecekleri çok tüketmek ve sürekli şeker içeren yiyecekler yemek bakteri oluşumunu artırır ve diş yüzeyini aşındırır. Ayrıca sigara kullanımı ve çok fazla çay ya da kahve içmek de dişlerde sararmalara ve lekelenmelere neden olabilir. Akılda bulundurulması gereken şey, ağız için yapılan yararlı uygulamaların aynı zamanda vücut sağlığı için yapılması gerekenler olduğudur. Kısacası ağız ve diş sağlığı ile vücut sağlığı doğrudan birbirini etkiler.
İlginizi Çekebilir: Diş İmplantları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x