fbpx
diş implantları

Diş İmplantları Hakkında Yanlış Bilinen Gerçekler

Çok ileri giden bir çürüğünüz olsun ya da bir dişinizi eksik bırakan bir kaza geçirmiş olun, bir yetişkin olarak dişinizi kaybetmek o kadar da nadir bir durum değildir. Önemli olan nokta, olaydan sonra bu konuda ne yapılması gerektiğidir. Diş implantları devreye girdiği yer de tam olarak burasıdır.

Bu diş implantları tercih ederek eksik dişlerin üstesinden gelip gelmeyeceğinizden emin olmayabilirsiniz. Ancak uygulama hakkındaki bazı şehir efsanelerinin, seçiminizi yanlış yönde etkilemesine izin vermemeniz gerekir.

Yanlış 1: İnanılmaz Rahatsızlardır

Bu yanlış bilgi, insanları korkuya yönlendirir ve en doğru çözümü düşünmekten bile alıkoyar. İmplant ameliyatı geçirmiş kişiler, iyileşme ve günlük kullanım sürecinde korkutucu herhangi bir durum yaşamadıklarını ifade etmişlerdir. Hatta gayet rahat olduklarını bildirmişlerdir. İmplantlar, sizi her an rahatsız hissettiren korkunç birer ağız aparatı değildir. Onlar, günlük yaşam tarzınızın bir parçası olmak için tasarlanmıştır.

Yanlış 2: Kemik Yapısının Bozulmasına Sebep Olur

Takma diş gibi bir seçenekle ilgili en büyük sorunlardan biri; eskiden dişlerin olduğu yerdeki boşlukların, kişinin çene kemiğinin bozulması gibi ek sorunlara yol açmasıdır. Ancak diş implantlarında durum böyle değildir. Metal direkler veya çerçeveler; kişinin çenesine ve diş eti çizgisinin hemen altına implante edildiğinden, çene kemiğinin doğal şeklini ve yapısını korumaya günümüzde mevcut olan diğer seçeneklerden daha iyi yardımcı olurlar.

Yanlış 3: Görünüm ve Konuşma ile İlgili Sorunlara Yol Açar

İmplantlar, gerçek dişlere ne kadar benzedikleri konusunda özellikle popülerdir. Uygulama prosedürü gereği; renkleri, tasarımları ve ağzınıza nasıl yerleştirildikleri, kusursuz bir görünüm yaratmak için bir araya gelmelidir. Bu, implantların diğer insanlar tarafından neredeyse algılanamayacağı anlamına gelir.

Garip bir şekilde, insanların diş implantlarına yansıtmak istediği dezavantajların çoğu aslında daha çok alternatif tedavi yöntemlerle ilişkilidir. Diş implantları, kendi dişleriniz gibi görünecek ve hissedilecek şekilde tasarlanmıştır. Dolayısıyla çevrenizdeki insanlara söylemezseniz çoğu kişi, implantınız olduğunu bile anlamayacaktır. Benzer şekilde, diş implantları da gerçek dişler gibi sıkıca yerine oturur. Bu, kötü takılmış protezlerde yaşanan “ağzınızın içinden mırıldanmak” gibi konuşma sorunları hakkında endişelenmenize gerek olmadığı anlamına gelir.

Yanlış 4: Çok Fazla Bakım Gerektirir

Diş implantları, herhangi bir normal dişle aynı bakım ve tedaviyi gerektirir. Bu; düzenli fırçalama, düzenli diş ipi ve gargara kullanımı anlamına gelir. Her şey, bakteri ve plak oluşumunun diş ve diş eti sorunlarına neden olmamasını sağlamakla ilgilidir. Bu nedenle, implant uygulamasından sonra ekstra veya özel bir bakım gerektirmez.

Bonus olarak implantlar düşündüğünüz kadar kırılgan değildir. Doğal dişleriniz gibi diş çürüklerine ve diğer diş sorunlarına karşı hassasiyet göstermez. Bu nedenle bazı özellikleriyle kendi dişlerinizden bile daha güçlüdür.

Yanlış 5: Tüm Diş Hekimleri Diş İmplantları Yapmaya Yetkindir

Olma ihtimali yüksek bir gerekçe gibi görünebilir, ancak diş hekimlerinden sadece bazıları dental implantları güvenli ve etkili bir şekilde gerçekleştirmek için gereken özel eğitime sahiptir. Bir muayenehane, uygun şekilde sertifikalandırılmamış ise böyle bir hizmet sağlayabileceklerine dair reklam yapamaz.

Yanlış 6: Beslenme Şeklinizi Sınırlar

Diş implantları ile genel olarak yediğiniz her şeyi yiyebilirsiniz ve bunlar beslenme düzeninizi hiçbir şekilde kısıtlamaz. İmplant prosedüründen sonraki iyileşme ve uyum sürecinde, çiğnemede rahatsızlık hissedebilirsiniz. Ancak bu, kısa sürede geçer. Çünkü diş implantları, aynı zamanda gerçek dişlerle aynı işlevi görecek şekilde imal edilmiştir; yani en sevdiğiniz yiyecekleri yerken de herhangi bir sorun yaşamazsınız. İstediğiniz gıdayı tüketebilir, çiğneyebilir ve ısırabilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Ağız ve Diş Sağlığı ile Vücut Sağlığı Arasındaki İlişki Var mıdır?

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Ağız Gargarası Kullanımı Hakkında Akılda Tutulması Gerekenler

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x