fbpx
şeffaf plak

Şeffaf Plaklar Başa Çıkabileceği 6 Diş Hizalama Sorunu

Şeffaf Plaklar

Düz ve mükemmel dişlere sahip olmak harika bir özelliktir, ancak birçok insan aynı şansla doğmaz. Dişlerdeki herhangi bir yanlış hizalamanın düzeltilmesi söz konusu olduğunda şeffaf plaklar (Invisalign) tedavisi oldukça kullanışlı bir yöntemdir. Tedavi geliştikçe hastalar bu tekniğin giderek hangi sorunları düzeltebileceğini daha fazla merak etmektedir.

Diş tellerine ve diş düzleştirme yöntemlerine harika birer alternatif olan şeffaf plaklar, hastayı rahatsız etmeden aynı sonuçları elde etmenin daha iyi bir yoludur. Bu anlamda, diş teli takma sorunu olmadan dişleri hizalamak için harika bir araçtır. Invisalign’ın sağlığa kavuşturduğu en yaygın altı diş hizalama sorunundan bazıları aşağıdaki gibidir.

Crowding (Çapraşıklık)

Crowding ısırıkların birkaç çeşidi vardır. Bu durum genellikle dişlerin aralığına bağlıdır. Bir hastada çapraşık bir ısırık varsa bu, üst ve alt dişlerin birbirine çok yakın olduğu anlamına gelebilir. Dolayısıyla ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Şeffaf plak kullanmak, dişlerinizi daha az üst üste binecek şekilde kaydırmaya yardımcı olabilir. Diş çapraşıklığı olan kişiler, ağızlarında temizlemesi zor noktalardan dolayı diş çürümesi riski altındadır. Invisalign tedavisi, bu tür hafif ve aşırı çapraşıklık durumlarını düzeltebilir.

Crossbite (Çapraz Kapanış)

Dişlerinizi yanlış şekilde ısırmak, dişlerinizin sağlığı için iyi değildir. Çenede yüz yapısını etkileyebilecek alışkanlıklara yol açabilir. Şeffaf plak, çapraz kapanış sorunlarıyla başa çıkmak için harika bir seçenektir. Kullanımları rahattır, bu yüzden hiç zorluk yaşatmazlar. Çapraz kapanış, belirli dişler üst ve alt sıralar arasında üst üste bindiğinde meydana gelir. Hem arka hem de ön çapraz kapanışlar kötü ağız sağlığından, geçmiş yaralanmalardan veya genetikten kaynaklanabilir.

Kişiler crossbite yüzünden çenelerini düzensiz hareket ettirerek yüz yapılarını ve gelişimlerini değiştirebilirler. Invisalign; üst dişleri dudaklarınıza, alt dişleri ise dilinize doğru hareket ettirerek çapraz kapanışı düzeltebilir. Bu hareket, dişlerin rahatça oturması için daha geniş bir alan oluşturur. 

Openbite (Açık Kapanış)

Açık bir kapanışa sahip olmak birkaç farklı anlama gelebilir. Genel olarak üst ve alt dişler arasındaki mesafe şeklinde tanımlanır. Openbite durumu olan bir hasta, iki diş seti arasında daha kısa bir boşluk bırakma eğilimindedir. Şeffaf plak, kapanışı dengelemek ve istediğiniz aralığı elde etmek için dişler arasındaki mesafeyi genişletmeye yardımcı olabilir.

Openbite, üst dişleriniz ağzınızın önündeki alt dişlerinize değmediği zaman oluşur. Parmak emme veya çok uzun süre emzik kullanma gibi çocukluktan gelen belirli alışkanlıklar, ağzınızın gelişimini etkileyebilir ve açık ısırmaya neden olabilir. Invisalign, yapısal hareketlerle açık kapanışları düzeltebilir.

Overbite

Overbite durumu olan bir hastada üst dişler, alt dişlerin üzerine oturur. Aşırı ısırma sorunu genellikle diğer diş problemlerinden dolayı çenede daha az yer kalmasından kaynaklanır ve ele alınması gerekir. Şeffaf plak, dişleri tekrar yerine yerleştirmenin ve daha iyi bir ısırma elde etmenin kullanışlı ve basit bir yoludur.

Isırık sorunları ağzınızda rahatsızlık yaratabilir ve çenenizin belirli kısımlarını yaralanmaya karşı daha duyarlı hale getirebilir. Overbite, üst ve alt dişleriniz arasında büyük bir boşluk oluşturan yaygın bir sorundur. Invisalign dişlerinizi sadece küçük bir boşluk kalacak şekilde ayarlayarak aşırı kapanışı düzeltebilir.

Underbite

Underbite, alt sıradaki dişlerin üst dişlerin önüne sarkması durumudur. Bu, çene ile ilgili diğer sorunlardan kaynaklanabilir veya sadece kalıtsal bir durum da olabilir. Her halükarda hastanın yemek yemede, çiğnemede ve hatta konuşmada zorluk çekmesine neden olur. Şeffaf plaklar, alt çenenin artık bir sorun teşkil etmemesi için çeneyi komple düzeltmeye yardımcı olabilir.

Birçok hasta, konuşma veya çiğneme sorunlarından kaçınmak için Invisalign tedavisini tercih eder. Çocukken ve çeneniz hala gelişmekteyken ısırıklarınızı düzeltmek için bir hizalama tekniği kullanmak, en iyi sonucu verir.

Şeffaf Plak Boşluklar

Dişlerinizde şüpheli boşluklar olması; temizlemeyi, konuşmayı ve başkalarıyla etkileşim kurmayı zorlaştırabilir. Şeffaf plak, dişler arasındaki boşlukları daraltmaya ve daha az fark edilir görünmelerine yardımcı olabilir. Şeffaf plaklar, dişleri birbirine yaklaştıracak ve estetik açıdan daha hoş görünebilecek düz bir çizgi oluşturacaktır.

Boşluk sorunları, çene sorunlarına veya diş eti hastalığına yol açabilir. Invisalign, sorunun önüne geçmek için diş boşluklarını tedavi eder. Dişlerinizde ciddi bir boşluk varsa diş hekiminiz başka bir seçenek de sunabilir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Sararmasını Önlemek İçin Alışkanlıklar

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x