fbpx
ağız gargarası

Ağız Gargarası Kullanmanın Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Diş ve ağız sağlığı problemlerini etkili bir şekilde önlemek istiyorsanız etkili bir ağız bakımı düzenine sahip olmak önemlidir. Bu nedenle diş bakımı uzmanları, dişlerinizi her gün iki kez fırçalamayı, diş ipi ve ağız gargarası kullanmayı alışkanlık haline getirmeniz gerektiğini vurgularlar. Ağız gargarası tüm ağız boşluğunuzun baştan aşağı temiz olmasını sağlamaya yardımcı olur.

Ağız gargarası dişlerinizi, diş etlerinizi ve ağzınızı durulamak için kullanılan sıvı bir üründür. Genellikle dişleriniz arasında ve dilinizde yaşayabilen zararlı bakterileri öldürmek adına bir antiseptik içerir.

Şu yazımız da ilginizi çekebilir: Plak ve Tartar Nasıl Temizlenir?

Neden Ağız Gargarası Kullanılır?

Gargara, ağzınıza temiz, ferah bir his verir ve nefesinizin taze olduğuna dair size güvence sağlar. Ayrıca genel ağız sağlığınız için de faydaları vardır. 

Sizi Zararlı Ağız Bakterilerinden Korur

Diş fırçanız ile diş ipiniz, dişlerinizi ve diş etlerinizi temizlemede harika bir iş çıkarsa da sadece görünür lekeleri uzak tutarlar. Maalesef ağzınızı bakterilerden tamamen arındıramazlar. Gargaralar tam bu noktada devreye girer. Bu hijyen ürünleri, ağzınızda oluşan zararlı bakterileri çıkarmada oldukça etkilidir. Bu nedenle düzenli olarak kullanmak, sizi diş ve ağız sağlığı sorunlarından koruyabilir.

Ağız Gargarası Kullanımı Nefesinizi Tazeler

Genel ağız kokusu sorunları için bir gargara kullanımı önemli ölçüde yardımcı olabilir. Sadece nefesi tazelemek veya bir kokuyu maskelemek istiyorsanız bu ürünler işinizi görebilir. Bununla birlikte, yakın zamanda sarımsak veya soğan gibi güçlü kokulu bir şey yediyseniz gargara muhtemelen tek başına yeterli de olmayacaktır. Unutmayın ki koku tamamen gitmeden önce bu yiyeceklerin sisteminizden çıkmaları gerekir. 

Ağız gargarası ve fırçalamanın yardımcı olmadığı kalıcı ağız kokusu çekiyorsanız diş hekiminizle konuşabilirsiniz. Çünkü altta ele alınması gereken başka bir sorun olabilir.

Yemek Parçacıklarının Giderilmesine Yardımcı Olur

Ağız gargaranız, dişlerinizin ve diş etlerinizin sağlığı için tehdit oluşturan mikropları öldürmenin yanı sıra dişlerinizin arasına sıkışan yiyecek parçacıklarının giderilmesine de yardımcı olur. Diş bakımı uzmanları; dişlerinizi fırçalamadan önce ağız gargarası kullanmanın, sıkışan yiyecek parçacıklarını yumuşattığını ve böylece fırçalama sırasında temizlenmesini çok daha kolay hale getirdiğini söylemektedir.

Plak ve Tartar Oluşumunu Ortadan Kaldırır

Ağızdaki kötü bakterilerden ve gıda parçacıklarından kurtulma gücü nedeniyle gargara, diş çürümesi ve diş eti hastalığının başlıca nedeni olan plak ve tartar oluşumunu önlemede mükemmel bir iş çıkarır. Yine, düzenli ağız gargarası kullanımının diş ve ağız sağlığı sorunlarına hepsi bir arada bir çözüm olmadığı da unutulmamalıdır.

Gargara Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Gargaranın düzenli kullanımı periodontal hastalığın önlenmesine yardımcı olur ve eğer gargara florür içeriyorsa doğru kullanıldığında çürükleri azaltır. Bununla birlikte, çoğu diş hekimi sabah ve akşam rutininize gargara eklemenizi şiddetle tavsiye eder. Ek olarak diş hassasiyeti ve ağız kuruluğu gibi belirli tıbbi rahatsızlıkları olan kişiler, gargarayı oldukça faydalı bulabilirler.

Unutulmamalıdır ki ağız gargarası tek başına yeterli değildir. Dişler, fırçalama ve diş ipi ile iyice temizlendikten sonra en etkili şekilde kullanılır. Mutlaka temiz dişlerde gargara kullanın, ağzınızda çalkalayın ve boğazın arkasından da gargara yapın. Ağız gargarasını tükürün. Fırçalama rutininizin sonunda gargara kullanmak ve durulama yapmadan diş ile diş etlerinde kalmasını sağlamak en iyi yoldur.

Gargaranın, ağız ve diş yüzeyindeki bakterileri öldürdüğünü unutmayın. Ağız kokusunun veya diş problemlerinin altında yatan nedenleri ise ele almadığının farkında olun. Gargaraları son durulama olarak kullanın, ancak tüm diş problemlerini iyileştirmesini beklemeyin.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x