fbpx
beyaz dişler

Beyaz Dişler İçin Yiyebileceğiniz Yiyecekler

Araştırmalar, sağlıklı ve beyaz dişler için sahip insanların hem kariyerlerinde hem de günlük hayatlarında daha başarılı olduğunu göstermektedir. Ayrıca yapılan bir ankette yetişkinlerin %99,7’si sağlıklı, beyaz bir gülümsemeye sosyal açıdan değer verdiklerini ve yaklaşık %74’ü çekici olmayan dişlerin kariyerlerinin başarısına zarar verebileceğini düşündüklerini ifade etmiştir. Bu anlamda, günlük hayatta uygulayabileceğiniz doğal beyazlatma yöntemleri vardır. En önemlisi ise doğru gıda tüketimidir. Beyaz dişler için beslenme çok önemlidir.

Beyaz Dişler İçin Çilek

Çileklerin kırmızı rengi sizi yanıltmasın. Bu tatlı ve sulu meyveye inanmak zor olsa da içeriğinde, dişleri beyazlatmaya yardımcı olan malik asit adı verilen bir enzim bulunur. Çileklerin önemli bir bileşeni olan malik asit, diş yüzeyindeki renk değişikliğini gideren doğal bir beyazlatıcı görevi görür. Bu enzim, diş beyazlatmaya o kadar yardımcı olur ki çoğu kişi onu macun olarak kullanır. Bunun için iki veya üç çileği ezin, bir tutam kabartma tozu ekleyin ve macunu dişlerinize fırçalayarak sürün. Beş dakika sonra durulayın.

Elma, Kereviz ve Havuç

Aslında ağzınızda doğal bir leke çıkarıcı bulunur, buna tükürük denir. Bazı meyve ve sebzeler ağzınızdaki tükürük miktarını artırabilir ve bu da lekelerin giderilmesini sağlar. Ayrıca artan tükürük miktarı, bakterileri yok etmeye ve ağız kokusunu ortadan kaldırmaya yardımcı olabilir. Elma ve havuç, gevrek olduğu için doğal bir aşındırıcı fırça işlevi görür ve dişlerinizi temizlerler.

Çilek gibi elmalar da genellikle belirli diş macunlarında bulunan yüksek malik asit konsantrasyonuna sahiptir. Bu asit, ekstra tükürüğü teşvik ederek dişlerinizi temizlerken lekeleri gidermeye ve önlemeye yardımcı olur. Elmalara benzer şekilde kereviz de fazladan tükürük oluşturmaya destek olan ve yapışma eğilimindeki plak lekelerinin gelişimini önleyen başka bir gevrek besindir.

Yoğurt, Süt ve Peynir

Yoğurt, süt ve peynir gibi süt ürünleri diş çürükleriyle savaşmaya ve dişleri beyazlatmaya yardımcı olan laktik asit içerir. Araştırmalar, süt proteininde bulunan ve bakteriler ile zararlı asitlere direnmeye yardımcı olan maddelere dikkat çekmektedir. Bu ürünlerin yüksek beyazlatıcı etkileri için sert bir peynir seçmeye çalışın. Böylece, aynı zamanda kalan gıda parçacıklarını da giderebilirsiniz.

Peynir; ağza yardımcı olan kalsiyum, protein ve fosfor bakımından zengindir. Fosfor ile kalsiyum ayrıca dişlerinizi onarmaya ve yeniden mineralleştirmeye yardımcı olur. Gülümsemenizi peynirle parlatabilir, kalbinize zarar veren doymuş yağı da azaltmak için az yağlı peynir tercih edebilirsiniz.

Brokoli

Brokolinin gevrek çiçeklerini pişirmekten vazgeçin ve çiğ olarak tüketin. Bu besleyici çiçekler, çiğneme anında diş fırçası görevi görür ve dişlerinizi doğal yollardan temizler. Diş minenizi kaplayan ve aşağıdaki sorunları engelleyen yüksek demir seviyelerine sahiptir.

  • Zararlı bakteriler
  • Lekeler
  • Asit erozyonu

Brokoli tüketimi aslında çift yönlü bir kazanma durumdur. Sebzeden hem gerekli besin değerini alırsınız hem de temiz, daha parlak görünen dişler elde edersiniz.

Portakal ve Ananas

Portakal ve ananas gibi tart meyveleri de ağzınızda tükürüğün artmasına neden olabilir. Tükürük, yukarıda da bahsedildiği üzere dişlerinizdeki lekeleri gidermeye yardımcı olur. Ancak limon konusunda aşırı kaçmamaya dikkat edin. Kesinlikle ekşi bir meyve olarak nitelendirilmesine rağmen limon, ağzınızda çok fazla asit üretebilir ve dişlerinize zarar verebilir.

Diş sağlığı söz konusu olduğunda kabuğu, meyveden daha değerlidir. Portakal kabukları, sanılanın aksine geri kalanı gibi asidik değildir. Meyvenin kabuğu, zararlı diş beyazlatıcılara karşı bir alternatif sunan C vitamini türlerini içerir. Kabuğu iyice yıkayın, plak oluşumunu en aza indirmek ve tartar oluşumunu engellemek için kabuğun beyaz iç kısmıyla dişlerinizin yüzeyini ovalayın.

Ananas ile dişlerinizi doğal yollarla beyazlatmak da mümkündür. Ananastaki bromelain enzimi, doğal bir leke çıkarıcı gibi çalışır. Dişlerinizin yüzeyinde biriken ve yapışkan bir bakteri filmi olan plağın parçalanmasına yardımcı olur.

Tohumlar ve Kuruyemişler

Kabuklu yemişler ve tohumlar, hafif aşındırıcı dokuları ile diş minenizdeki lekeleri çıkarmanızı sağlar. Aşağıdaki gıdalar, dişlerinizin yüzeyinin daha beyaz görünmesini sağlamak için renk bozulmasını gidermeye yardımcı olabilir. Özellikle susam tohumları, dişlerinizdeki plağı temizlemek için iyidir. Ayrıca diş ve kemik güçlendirici kalsiyum içerirler.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x