fbpx
diş hassasiyeti

Hassas Dişler İle Nasıl Başa Çıkılır?

Hassas dişlere sahip olmak bazen yeme-içme eylemini acı verici bir deneyim haline getirebilir. Hassas dişler genel olarak aşınmış diş minesinin veya açıkta kalan diş köklerinin sonucudur. Ancak bazen bu hassasiyetin oluşumunda; aşınmış dolgu, çürük diş, veya diş eti hastalığı gibi faktörler de etkili olur. Bununla birlikte, bazı ev ilaçları da diş hassasiyetini azaltmaya destek olabilir.

Tekrarlanmasını önlemek için ise dişlerinizi günde iki kez yumuşak kıllı bir diş fırçası ve florürlü diş macunu ile fırçalamanız gerekir. Sert bir şekilde ovmak yerine nazik hareketler sergileyin ve aşındırıcı diş macunu kullanmaktan kaçının.

Hassas Dişler

Hassas dişlerle yaşamak bir kader değildir. Aşağıdaki ipuçları, hassasiyeti ve acıyı azaltmak için deneyebileceğiniz birçok stratejiden sadece birkaçıdır.

Hassas Dişler İçin Üretilmiş Diş Macunu Kullanın

Diş hassasiyetini tedavi etmek için özel olarak tasarlanmış diş macunlarını kullanmak semptomların giderilmesinde yardımcı olabilir. Bu macunların çoğu, minelerdeki küçük delikleri geçici olarak dolduran bir bileşen içerir. Böylece dişlerinizdeki hassas sinirlerin dış etkenlere maruz kalma oranını azaltır.

Tuzlu Su

Tuz ve sudan gargara yapmak diş hassasiyetini hızla azaltmaya yardımcı olabilir. Tuzlu su, ağız içindeki pH seviyesini dengeleyerek bakteri üremesini azaltan alkali bir ortam yaratır. Ayrıca plakı da azaltır. İki çay kaşığı tuz, bir bardak ılık su ile karıştırılarak kolayca gargara yapılabilir. Bu durulama, hassasiyet düzelene kadar sabah ve akşam kullanılmalıdır.

Sorunlu Yiyecek ve İçeceklerden Kaçının

Bazı yiyecek ve içecekler hassas dişleri daha da kötüleştirebilir. Hassasiyeti azaltmak için bunlar minimum düzeyde tüketilmeli veya tamamen kaçınılmalıdır. Kahve, meyve, turşu, gazlı içecek gibi asitli yiyecekler ve içecekler diş hassasiyetini artırabilir. Asitli sıvılar içtiğinizde dişlerinizle olan temasını en aza indirmek için pipet kullanın. Asitli bir gıda tükettikten sonra ağzınızdaki asit seviyelerini dengelemek için su için. Aşırı sıcak veya donmuş yiyeceklerden ve sıvılardan kaçınmak da en iyisidir, çünkü bunlar diş rahatsızlığına neden olabilir.

Sarımsak

Sarımsak, kullanıldığında rahatsız edici bir nefese neden olsa da ağız sağlığının korunmasına yardımcı olan değerli bileşikler içerir. Sarımsakta yüksek miktarda allicin bulunur. Allicin, antibakteriyel ve ağrı giderici bir bileşiktir. Bakterileri azalttığı ve ağrıyı yatıştırması sebebiyle hassas dişler için harika bir doğal çözümdür. Sarımsak dilimlenebilir ve doğrudan etkilenen dişlere uygulanabilir.

Yeşil Çay

Yeşil çay, sağlığa faydaları ile bilinen bir diğer üründür. Antioksidan etkisi ve antienflamatuar özellikleri nedeniyle kanser önlemede ve kardiyovasküler sağlık çalışmalarında kullanılmıştır. Hassas dişleri güçlendirmek ve iltihabı azaltmak için günde iki kez şekersiz yeşil çay ile gargara yapın.

Karanfil

Karanfil ve karanfil yağı; antienflamatuar, antiseptik ve analjeziktir. Bu; iltihabı, aşırı bakteri üremesini ve ağrıyı azaltabilecekleri anlamına gelir. Ağızda çalkalanan bir özüt olarak kullanıldığında karanfil, diş hassasiyetini gideren bir uyuşturma etkisine sahip olabilir. Karanfil yağının analjezik özellikleri, portakal yağı ile karıştırılarak daha da arttırılabilir. Ayrıca bu uçucu yağların hindistancevizi veya avokado yağı gibi başka ürünlerle birlikte küçük miktarlarda kullanılması önerilir.

Yağ Çekme Yöntemi (Oil Pulling)

Susam veya hindistancevizi yağı ile yağ çekme, diş hassasiyetini azaltmaya yardımcı olabilir. Yağ çekme; yağı tükürmeden önce birkaç dakika boyunca ağız çevresinde çalkalamayı içeren, Hindistan kökenli geleneksel bir Ayurveda uygulamasıdır. Hindistan cevizi yağı; ağızda bakteri üremesini engeller, dişlerdeki plakları parçalar ve diş eti yüzeyindeki mikroplar ile toksinleri yok eder. Bu, daha sağlıklı diş ve diş etleri sağlar. Böylece diş hassasiyeti azalır. Ayrıca dişlerinizi zamanla beyazlatabilir ve parlatabilir.

İlginizi Çekebilir: Diş Eti Çekilmesini Önlemek İçin Diş Sıkmayı Nasıl Durdurursunuz?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x