fbpx
diş ipi kullanımı

Diş İpi Kullanmak Neden Önemlidir?

“Düzenli olarak diş ipi kullanıyor musunuz?” Muhtemelen diş hekimini her ziyaret ettiğinizde sorulan bir sorudur. Bu soruyu sık duymanızın sebebi kullanımının oldukça önemli olmasıdır. Birçok insan diş ipini dişlerinin arasında hareket ettirme hissinden nefret eder ve bu nedenle günlük diş fırçalama rutininden ve ağız bakımından çıkarır. Ama sadece diş fırçalamak genellikle plakları ve diş çürüklerini önleme konusunda yeterli değil. Dişlerinizi, diş etlerinizi koruyarak ve sizi diğer hastalıklardan uzak tutarak sağlıklı bir gülümsemeyi korumanıza yardımcı olmak için diş ipi kullanımı günlük rutininizin bir parçası olmalıdır.

Diş fırçalamak neden yeterli değil?

Bildiğimiz gibi dişin 5 yüzeyi vardır, ancak diş fırçanız sadece 3’üne ulaşabilir. İki ulaşılmayan yüzey, diğer dişlerin kenarlarına çok yakındır, bu da yiyeceklerin aralarında sıkışmasını kolaylaştırır. Yiyecek bu boşluklara sıkıştığında, bakterilerin birikmesi için bir üreme alanı oluşturur ve plak oluşturur. İşte diş ipi tam da bu alanlar için oldukça kullanışlıdır. İnterdental bir temizleme aracı olarak, bu dar alanlara girebilir ve plakların %80’ini kaldırabilir.

Diş Etlerinizi Korur

Diş ipi kullanımını ihmal ettiğinizde, plak ve bakteriler kolayca birikebilir. Düzgün bir şekilde temizlenmezler ise, bakteriler sonunda diş eti dokusunu tahriş etmeye başlar ve bakteriler büyüdükçe daha da kötüleşir. Tedavi edilmezse, sonunda diş eti iltihabına neden olabilir. Kırmızı ve kabarık diş etlerinin kolayca kanamasına neden olan bir periodontal hastalık meydana gelir dolayısıyla.

Dişlerinizi Korur

Tahrişe neden olmanın yanı sıra, dişleriniz arasındaki bakteriler diş minesini tahrip ederek dişleriniz üzerinde bir boşluğa neden olur. Diş ipi, zararlı bakterilerin birikmesini önlemek için bu plağı ortadan kaldıracaktır. Düzenli olarak kullanmak, ağzınızda oluşacak potansiyel boşlukları engellemenin yanı sıra şişlik veya kızarıklık için kontrol etmenin de harika bir yoludur. Ayrıca, aynada fark edemeyeceğiniz plakları ve artık yiyecekleri çıkararak dişlerinizi daha parlak hale getirecektir.

Vücudu Diğer Hastalıklardan Korur

Eğer tedavi edilmezse, sağlıksız bir ağızdaki bakteriler vücudunuzun geri kalanına zarar verebilir. Diş eti iltihabı kan dolaşımına girebilir ve vücudun diğer bölgelerine gidebilir, bu da kalp hastalığı, diyabet ve solunum yolu hastalıklarına yol açabilir. Diş ipi kullanımı sadece birkaç dakika sürer, ancak uzun vadeli sağlık üzerinde büyük faydalar vardır bunu unutmamak gerekir.

Genel Sağlık İçin Faydalıdır

Her yemekten sonra dişlerinizi fırçalamanın pratik olmayabileceği anlaşılır bir durumdur, ancak yemekten sonra diş ipi kullanmak oldukça kolaydır ve her yerde yapılabilir. Düzenli kullanımı sadece iyi ağız hijyeni uygulamanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sağlıklı bir diyet ve yaşam tarzı sürdürmenize yardımcı olabilir, çünkü yemekten sonraki atıştırmalıkları daha az cazip hale getirecektir.

Diş hekimleri, günün sonunda artık yiyecekleri ve plağı çıkarmak için dişlerinizi fırçaladıktan sonra akşamları olmak üzere günde bir kez diş ipi kullanmanızı önerir. Diş hastalıkları konusunda endişeleriniz varsa veya dişlerinizde herhangi bir hassasiyet veya değişiklik fark ettiyseniz diş hekiminizi ziyaret etmeniz uygun olacaktır.

Kaynak: https://whistlerdental.com/blog/the-importance-of-flossing/#:~:text=As%20well%20as%20causing%20irritation,well%20as%20swelling%20or%20redness

Diş İpi Nasıl Kullanılır? adlı yazımıza göz atmayı unutmayın.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x