fbpx
Diş Temizliği

Diş Temizliği Sonrası Ağrı Nasıl Giderilir

Hiç diş temizliği yaptırdıktan sonra dişlerinizde hassasiyet hissettiniz mi? İster basit bir temizlik ister derin bir temizlik olsun, hastalar işlemden sonra dişlerinin hassas olduğundan şikâyet edebilir. Ancak duyarlılığa ne sebep olur ve bu konuda tam olarak ne yapılabilir? Bunun neden olduğunu anlamak için anlaşılması gereken ilk konu dişin temel anatomisidir.

Dişteki Tabakalar Nelerdir?

Mine: Mine, dişin dış kısmını (dişinizin ağzınızda gördüğünüz kısmı) oluşturan koruyucu tabakadır. Dişlerinizin iç katmanlarını kirletici maddelerden korumaya yardımcı olur.

Dentin: Dentin, sinir dokumuzu dişlerimizin içinde koruyan ikinci koruyucu tabakadır. Dentin dış ortama maruz kalırsa dişte hassasiyete yol açabilir; çünkü yapısında küçük tübüller vardır.

Pulpa ve Sinir Kanalları: Dişi besleyen tüm kan damarlarını ve sinir dokusunu tutan bir odadır. Bu, tipik olarak, hekiminiz “kök kanalı tedavisi” yaptığında çıkarılan şeydir.

Kök: Bu dişin dişeti dokusunun altına gömülü dış kısmıdır. Normalde ağız içinde görülemez.

Bu temel bilgi ile dişlerin diş temizliğinden sonra neden hassaslaştığını görelim.

Dentinin açıkta olduğu dişte temizlik yapılması

Dentin, ne yazık ki çok hassastır ve özel aletlerle temizlik yapılınca diş daha da hassas hale gelebilir.

Açık köklerde yapılan temizlik

Dişlerinizin kök kısmının diş eti dokusunun altına gömülmesi gerektiğini unutmayın. Bu kökler bazen dişeti çekilmesi veya şiddetli öğütme alışkanlığı olan hastalarda ortaya çıkar. Diş temizliği yapıldığında ve kökler iyice temizlendiğinde çok hassas hale gelebilirler.

Diş Temizleme Sonrası Ağrı Nasıl Giderilir

Neyse ki, temizlendikten sonra ağrıyı hafifletmek için atılacak adımlar var. İşte size yardımcı olacak bazı ipuçları.

Diş Macununuzu Değiştirin:  Hassas dişlere sahip hastalara yardımcı olmak için özel olarak tasarlanmış macunları tercih edin.

Ilık Tuzlu Su Durulama: Tuzlu su ile durulamak, sonra diş eti dokunuzu iyileştirmeye yardımcı olur. Ilık tuzlu su, diş eti dokusunun daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur ve diş temizlendikten sonra hassasiyet süresini azaltır.

Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın: Şu anda orta veya sert kıllı bir diş fırçası kullanıyorsanız daha yumuşak bir diş fırçası kullanmanız önemle tavsiye edilir. Sert kıllar hassasiyetinizi çok daha kötü hale getirebilir.

Diş temizliğinizden sonra diş hassasiyeti yaygın bir sorundur, ancak gösterdiğimiz gibi, vücudunuz dengesini bulana kadar çare bulmanın yolları vardır.

Ağızda aft neden çıkar adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x