fbpx
kök kanal tedavisi

Kök Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürede Tamamlanır?

Bir kök kanal tedavisinde izlenilmesi gereken yol, üzerinde çalışılan diş ve bu dişin karmaşıklığına bağlıdır. Genelde bitirilmesi dişe bağlı olarak 15 dakikadan iki saate kadar çıkabilir. Çoğunlukla, öne yakın dişlerin tedavisi arkadaki dişlere göre daha kolaydır ve tedavi işlemi önden arkaya doğru zorlaşır. Öndeki dişlerin daha az sinir dokusuna ve kolay bir anatomiye sahip olmasından dolayı tedavi edilmesi daha az çaba gerektirir. Bu da işlemin daha çabuk tamamlanmasını sağlar. Karışık ve zor dişlere sahip olan hastalar, endodontistler (kök kanal uzmanları) ve diş hekimlerinden birden fazla randevu almak durumunda kalabilirler.

Kök Kanal Tedavisi Ne Kadar Sürer?

Bu durum, sizin diş durumunuz ile ilişkilidir. Genellikle, kök kanallarının birçoğu tamamlandıktan sonra, tekrar enfekte olmaz. En düşük seviyede bir rahatsızlığa sebep olacak şekilde kök kanalı işlemi bitirilir. Bu düşük seviyedeki rahatsızlık, genelde birkaç gün ile bir hafta arası sürecek boyuttadır. Bunun yanı sıra, bir kök kanalı ile tedavi edilmiş diş enfekte olmuşsa veya etrafındaki dokular ağır bir şekilde iltihap toplamışsa, iyileşme süreci daha uzun sürer ve dişte üç haftaya kadar ağrı yaratır. Ağrı hafif ile şiddetli arasında değişmektedir. Ağrı şiddetliyse panik yapmamanız gerekmektedir. Diş hekiminize kontrole gidin ve diş hekiminiz gerekli görürse, bir takım güçlü ağrı kesici ilaçlar kullanın.

Diş Ne Kadar Sürede İyileşir?

   Kök kanalı yapılmış dişiniz enfekte olmuşsa, bu dişin iyileşme ve toparlanma süreci 6 ay ile 2 yıl arasında değişiklik gösterebilir. Bu durum, denilen süre zarfında her zaman ağrınız olacağı anlamına gelmez. Aksine, bu durum vücudun dişi rahatsız eden enfeksiyondan kendini kurtarması ve normal şartlarda bulunan sağlıklı doku ile yer değiştirmesi için geçecek zaman demektir.

Eğer enfeksiyon dişinize bulaşmamışsa, kök kanalının tam anlamıyla iyileşmesi için 1 ile 3 hafta arasında vakit geçmesi gerekir. Bu dişin iç kanalları kir toplamış olabilir, fakat çevresindeki dokular daha enfeksiyon kapmamıştır. Fakat, etraftaki dokuların ilerleyen bir dönemde enfeksiyona oldukça eğilimli olacağını da belirtmemiz gerekir.

Diş Ne zaman Kök Kanal Tedavisine İhtiyaç Duyacak Duruma Gelir?

Bu tekrardan genetiğiniz tarafından belirlenecek bir durum olmaktadır. Bazı boşluklar dişlerden türeyerek birkaç haftadan birkaç aya yayılarak kök kanalı enfeksiyonuna dönüşür. Bazı boşluklar ise “uykuda kalabilir” ve nadir de olsa zaman içerisinde daha büyüyemez. Bunların sonunca, hiç kimse size bir boşluğun kök kanalında ne kadar hızlı türeyip yayılabileceğini söyleyemez. Nedeni belirli bir süresinin olmamasıdır. Bunlarla birlikte, yeme şekliniz ve hijyeniniz gibi genetik ve çevresel faktörler de etkilidir.

   Eğer hala kafanızı kurcalayan bir sorunuz varsa,  diş hekiminize veya endodontistinize başvurabilirsiniz.

Florür nedir ? Yararları nelerdir? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x