fbpx
implant kaybı

İmplant Kaybı Neden Olur?

Nadir görülen bu olay hakkında detaylıca araştırmadan önce, çok daha açık olmak istiyoruz. Eğer diş implantınızın sıkı olmadığını veya düştüğünü gözlemliyor ya da fark ediyorsanız, hemen müdahale etmek ve düzeltmek için diş hekiminize başvurmanız son derece büyük önem taşır. Bu durumun önemini belirtiğimize göre, şimdi bir diş implantının gevşemesi veya düşmesinin ana noktalarının inceleyelim. Bu sayede implant kaybı durumunda neler yapacağınızı öğrenmiş olacaksınız.

Kemik Kaybına Bağlı İmplant Kaybı

Bu diş implantı başarısızlığı kadar nadir görülmekle birlikte, diş implantı ile çenede kemik kaybı, osseointegrasyon süresinin başarılı olmaması nedeniyle başarısız sonlanacak bir implantın işareti olabilir. Bu, ameliyattaki bir kusur, iyileşme döngüsü veya sadece kemiğinizin herhangi bir biyolojik nedenden dolayı birleşmemesinden kaynaklı olabilir.

Bu sebepten ötürü, diş hekimleri, implant tedavisi için bir hastayı ayrıntılı değerlendirmelidir. İyileşmenin önüne geçebilecek diyabet gibi hastalıklar, diş implantlarını imkânsız olmasa bile biraz daha karmaşık hale sokabilmektedir. Yalnızca, tüm tedavilerde olduğu gibi, bu durumlar hastadan hastaya farklılık gösterir.

Başarısız diş implantları son derece az görülür ve ortaya çıkma ihtimalinde, genellikle yapılan işlemden sonraki ilk on iki ay içerisinde meydana gelir. Bunun en temel sebebi ise implant ve kemiğin herhangi bir sebepten dolayı bağlanmamasıdır. İmplant kaybı yaşadığınız an hekiminizle iletişime geçmelisiniz.

Peri implantitis Tedavisi

Peri-implantitis tedavisi, yalnızca bir çeşit diş eti hastalığı anlamına gelen tıbbi bir terimdir. Bakterilerin birikimi ile dokular enfeksiyon oluştururlar. Diş implantları, çürümeseler bile, diş eti hastalıklarından korunmak için doğal dişlerle aynı ağız bakımına ihtiyaç duyarlar. Peri-implantitis gibi enfeksiyonlar diş etleri üzerinde yayılabilir ve erken fark edilmezse ve daha iyi bir ağız hijyen rutini, bazı antibiyotikler ve yoğun bir temizlik ile tedavi edilmezse çene kemiği kaybına yol açabilir.

Bunların yanı sıra, enfeksiyon ileri boyuta geçtiyse, diş hekimi büyük ihtimalle implantı çıkarmak, enfekte olmuş bölgeyi iyileştirmek ve daha sonra implantı tekrar değiştirmek durumunda kalacaktır.

Gevşek Diş İmplatının Tanımlanması

Bir diş implantı diş etinden ayrılmadan önce, gevşek olma belirtileri sunacaktır. Bu yüzden, gevşek olan bir diş implantının belirtilerini bilmek size fayda sağlar. Böylece gerçekten implant düşmeden önce, diş hekiminize danışabilirsiniz. Bir diş implantının gevşek olduğunu gösteren işaretler şunlar olabilir:

  • Ağrı
  • Görünür kemik kaybı
  • Dokunduğunuzda kanama
  • İmplant bölgesi çevresinde belirgin renk değişikliği

Bu sebepten ötürü, diş hekimleri, diş implant hastaları için sürekli diş muayene tavsiye eder. Bir şeyler yolunda gitmezse, düzenli muayenelerle erken teşhis şansınızı arttırırsınız.

Geçmiş Dönemlerden Kalma Bir Taçım Varsa Ne Yapabilirim?

Taç, doğal bir dişin tepesine benzeyen ve implantın gözüken bir bileşenidir. Abutmente sıkı bir biçimde vidalanır. Bununla birlikte, sıkı hissettirmiyorsa, bunun nedenini belirlemek ve başarısız bir implant değil, sadece gevşek bir taç olduğundan emin olmak için hemen diş hekiminize danışmanızı gerektirir.

Gevşek Kronlar İçin Olası Tedaviler

Gevşek bir kronun nedenleri farklılaştığı gibi, tedavi opsiyonları, gevşemenin altında yatan nedenlere, bireysel durumunuza ve diş hekiminizin fark ettiği probleme göre farklılık gösterir.

Gevşek Kronlar Söz Konusu Olduğunda Neler Yapabiliriz?

Tepenin çıkartılması ve yüzeyin gözetilebilmesi için temizlenmesi ilk ve en etkili sonuçtur. Problemin ilerleyip ilerlemediğini beklemek pek de mantıklı bir çözüm yolu değildir ve oluşabilecek herhangi bir durumu sabote edebilir.

Taç çıkarıldıktan ve implant yeri temizlendikten sonra, diş hekiminiz implantı kendisi gözlemler ve hafif bir sıkmanın gerekli olup olmadığını veya implantın  çıkarılıp değiştirilmesi gerektiğini fark eder.

İmplantın Çıkarılması

Diş hekiminiz, enfeksiyon, osseointegrasyon başarısızlığı veya başka bir problem nedeniyle implantın tamamen çıkarılmasının en doğru davranış yolu olduğunu belirleyebilir. Bu durumda, işer başa döner.

Diş İmplant Kaybı Tedavi Edilmezse Ne Olur?

Dediğimiz gibi, diş implantınızın gevşek olduğunu gözlemliyorsanız, acilen diş hekiminize danışmalısınız.

Ağızdan doğan enfeksiyonlar boyun, beyin ve kalbe rahatlıkla girebilir. Aynı zamanda, kanı ve  doğal olarak yaşamı tehdit eden diğer bütün durumları etkileyen bir sepsise yol açabilir.

Diyabet gibi hastalıklar nedeniyle zaten zayıflamış bir bağışıklık sistemine sahipseniz, tedavi olunmaması durumda gerçekleşecek olan bu kötü senaryolar için daha fazla bir risk içerisindesiniz demektir.

Diş İmplantınız Dolu İse Ne Yapabilirsiniz?

Öncelikle, nasıl müdahale edeceğinizi bilemeyeceğinizden dolayı paniğe kapılmayın. Hastaların çoğu ne yapacağını bilemez ve bu yüzden telaş içerisine girer. Ancak, böyle bir durumda diş hekiminize başvurmalısınız.

Gerçekçi olmak gerekirse, genellikle düşen gerçek implant değil, abutment veya taçtır. Her daim dikkatli olmanız ve dişlerinizi diş hekiminize kontrol ettirmeniz daha iyi sonuçlar doğurur.

Peki bu durumun nedeni nadir de olsa nedir?

İmplant çok başarılı olabilir ve eğer durum bu yöndeyse, muhtemelen çene kemiğinizle entegrasyonun başarısız olmasından dolayı çıkar.

İmplantınızın bir bölümünün düştüğünü düşünüyorsanız, bu yolları takip edin:

Diş hekiminize göstermek için düşen her parçayı saklayın
Hemen diş hekiminize ulaşın
İmplantın bulunduğu kısım ile çiğnemekten kaçının
Alkol içermeyen bir gargarayı günde üç kez kulanın

Bir implantın düşmesinin en yaygın sebebi, dişçinin veya hastanın yumuşak yiyeceklerden birleşen bir iyileşme diyeti ile tatbikatlarını tam anlamıyla iyileşene kadar takip etmemesi olabilir.

Diş İmplantı Yıllar Sonrasında Düşer Mi?

Belirtildiği üzere, genelde diş implantı düşerse (ki bu sık gerçekleşmez), bu ilk senesinde gerçekleşir. Bununla beraber, bazen bir diş implantı birkaç sene ardından gevşeyebilir, ancak bu durum da ilk olasılık kadar nadir görülebilecek düzeydedir.

Bununla beraber, birkaç sene ardından gevşeyen veya düşen implantların en çok görüldüğü kök nedenleri aşağıdaki gibidir:

İmplant üzerinde fazladan strese neden olan dişleri takviye etmek için yeterince implant yoktur

Hastaların dişlerini sıkma durumu
Uygun bir ağız hijyen rutinine uymamak
İmplant çevresinde sızdırmazlık sağlayamayan yetersiz diş eti dokusu
Diyabet, böbrek hastalığı ve karaciğer hastalığı gibi hastalıklar
Kafa bölgesi veya boyuna radyasyon tedavisi (kanser için)
İmplantı destekleyen kemik yoğunluğunun eksikliği
İmplant çevresindeki gıda partikülleri
Her çeşit bakteriyel enfeksiyon

Bir diş implantının birkaç sene ardından gevşemesinin veya düşmesinin birçok nedeni vardır. Yapılacak en olası eylem, fark ettiğiniz anda diş hekiminize başvurmaktır.

Diş implantları detaylı bir gözlem ve doğru bir diş hekimi ile gerçekleşmelidir. Diş implantı istiyorsanız veya olan implantlarınızla ilgili sorunlarınız varsa, hemen diş doktorunuz ile iletişime geçin.

Protez stomatifi nedir? adlı makalemize de göz atın!

2 1 vote
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x