fbpx
implant

İmplant Öncesi ve Sonrası Nelere Dikkat Edilmelidir?

İmplant eksik dişlerin tedavisinde kullanılan ve çene kemiğinin içine yerleştirilen titanyumdan yapılmış vidalardır. Bu vidaların üzerine diş protezi yerleştirilir. İmplantın tedavisinin diğer tedavilere avantajı komşu dişlere zarar verilmez. İmplant yaptırdığınızda rahatlıkla yemek yiyebilir, gülebilir ve konuşabilirsiniz. İmplantın sağladığı bu kolaylıklardan dolayı; implant yaptırmak için birçok sebebiniz olduğunu söyleyebiliriz

Diş implantları dişini çektirmek zorunda kalan birçok kişi için standart bir çözüm gibi görünmektedir. Bu, doğal bir dişin yerini almak için harika bir alternatif olsa da yine de bazı hastaların hala şüpheleri vardır ve ameliyat sonrası bakımı için ikinci bir görüşe önem verirler. Diş İmplantları, eksik veya hasarlı dişlerin yerini alan ve hastanın vücudunun bir parçası haline gelen çok çeşitli protezleri desteklemektedir. Bir hasta dental implant ameliyatı olmayı düşünürse, ameliyat öncesi ve sonrası ile ilgili ne yapılması ve yapılmaması gerektiğini mutlaka bilmelidir.

İmplant Ameliyatından Önce Yapılacaklar

İmplant yerleştirme prosedürü sırasında riski en aza indirmek ve daha güvenli bir tedaviye sahip olmak için diş hekimi özenli bir muayene yapar.

Kan testi

Bu çok önemli bir preoperatif muayenedir, çünkü hastaya hipertansiyon veya diyabet gibi sistematik bir hastalık teşhisi konursa, bu hastalıklar implant prosedürü için risk faktörleri olabilir.

Ağız muayenesi

İmplantın konumunu ve boyutunu belirlemek için diş eti yüksekliği ve ısırma şekli kontrol edilir. Diş eti hastalıkları, ısırma anomalileri ve diş çürükleri implant prosedüründen önce tedavi edilmelidir. İmplant prosedürü diş eti hastalığı tedavi edilmeden tamamlanırsa, implantı desteklemesi gereken kemik de enfekte olabilir. Bu tip bir enfeksiyon, implantın kaybedilme riskine yol açabilir. Isırma davranışları ele alındığında, hastanın bruksizm varsa veya dişlerini sıkarsa, bu parafonksiyonu düzeltmek çok önemlidir, çünkü implant ile ilgili sorunlara neden olabilirler.

X-ışını muayenesi

Yeterli kemik kütlesi ve kalınlığı, başarılı implant tedavisinin ana anahtarıdır. Diş hekimi implantı desteklemek için yeterli kemik olmadığını görürse, implantın daha sağlam olması ve kemiğe kaynaşması için ek bir seçenek olarak yapay kemik veya PRP tedavisi uygulanmasını önerebilir. Kemik hacmi, x-ışınları yardımıyla belirlenir.

BT muayenesi

Bu bilgisayarlı tomografi, kemik yüksekliği hakkında doğru bilgi veren kesitsel fotoğraflara izin verir.

İmplant ameliyatı öncesinde hastanın sigarayı ve alkolü bırakması tavsiye edilir. Bu yaşam tarzı alışkanlıklarını hemen bırakamayan kişilerin, implant ameliyatı başlamadan önce içme ve sigara içme dozajını kademeli olarak azaltmaları önerilmektedir. Hastanın sağlık durumunun iyi olması gerektiğini dikkate almak gerekir. Ayrıca kişinin yüksek ateşi veya kötü bir soğuk algınlığı varsa da implant prosedürü yeniden planlanır.

İmplant Ameliyatından Önce Yapılmaması Gerekenler

– Ameliyat için bir sedasyon planlanıyorsa, ameliyattan 6 saat önce yemek yenmemeli ve su içilmemelidir.

-Penisiline karşı alerjiniz olduğunu biliyorsanız, mutlaka diş hekiminiz ile paylaşın.

– Ameliyattan bir gün önce alkol almaktan kaçınmaya çalışın, anestezinin etkisini etkileyebilir.

– Mümkünse implant işleminizi geciktirmeyin; bir dişin yeri uzun süre eksik kalırsa, kemik kaybı riski artar.

İmplant Ameliyatından Sonra Yapılacaklar

– Dental implanta müdahalenizin yapıldığı gün mutlaka dinlenin. Bazı hastalar spor yapmak veya yoğun aktivitelere katılmak isteyebilir, ancak bunlar kanamaya, ağrıya, şişmeye neden olabilir. Bir başka iyi tavsiye, kafa kısmına daha iyi kan akışı sağlamak ve aynı zamanda yüzün şişmesini azaltmak için kafayı iki veya üç yastıkla desteklenerek yatılmasıdır.

– Şişmeyi azaltmak için buz paketlerinin yüzün ilgili kısmında tutulması gerekir. Diş hekimlerinin çoğu buzu 15 dakika açık ve 15 dakika kapalı tutmanızı tavsiye eder.

– Diş hekiminin talimatından hemen sonra ağrı kesici ilaç almak potansiyel sert ağrıları engelleyecektir. Ağrıyı önlemek, başladıktan sonra kontrol altına almaktan daha kolaydır. İmplanttan sonraki ilk iki gün sıvı ve yumuşak yiyecekler tüketmeye çalışın.

– Ağız bakımınıza özen gösterin. Ağzın günde birkaç kez tuzlu su ile durulanması iyi gelecektir. En önemli şey, durulama sırasında hedef bölgeyi dille veya parmaklarla zorlamamaktır. Bu, oluşan kan pıhtısını zedelemek sebebiyle kanamaya neden olabilir. Hastanın dişlerini günde en az iki kez fırçalaması ve ağzını doktorun önerdiği bir gargara ile durulaması gerekir. Bu şekilde, implant tarafından olumsuz olarak ele alınan bir iltihap olan peri-implantitin oluşmasını önleyecektir.

İmplant Ameliyatından Sonra Yapılmaması Gerekenler

– Hasta kendini fiziksel olarak zorlamamalıdır.

– Ağzıdaki uyuşukluk geçene kadar sıcak yiyeceklerden veya içeceklerden kaçınılmalıdır. Sıcak içecekler şişmeye sebep olabilir veya zaten varsa şişikliğin daha uzun sürmesine neden olabilir.

– Hasta ilk bir ay civarı havuç veya patlamış mısır gibi sert ve gevrek yiyeceklerden kaçınmalıdır. Bunun yanı sıra protein, vitamin ve kalsiyum almaya özen gösterilmelidir.

-Sigara içmekten veya herhangi bir alkol tüketiminden kaçınılmalıdır. Çünkü dumanda bulunan nikotin kan damarlarını daraltır ve bu şekilde yumuşak dokuya kan akışı azalır. Vücuttaki eylemlere cevap verme konusunda yeterli oksijen bulamaz ve bağışıklık sistemini etkileyebilir. Bütün bunlar iyileşme sürecini yavaşlatır ve aynı zamanda kemik ve diş etlerinin uzun vadeli sağlığını da etkiler. İyileşme süreci yetersiz bir beslenme, ağız hijyeni eksikliği ve aşırı alkol tüketimi ile tehlikeye girebilir.

Bu yazımızı faydalı bulduysanız; “İmplant Kaybı Neden Olur?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

2 1 vote
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x