fbpx
Zirkonyum

Zirkonyum Kaplama

Diş kronu veya diğer adıyla diş tacı, diş etinin üzerinde kalan dişin görünen kısmındaki kaplamaya verilen isimdir.  Diş hekimleri genellikle kırık, zayıf veya şekilsiz dişleri desteklemenin bir yolu olarak yapay olarak oluşturdukları kaplamayı dişin görünen kısmına takarlar. Bu durumda zirkonyum kaplama diş hekimine gitmemizi gerektiren ve adını oldukça duyduğumuz iyi bir alternatiftir.

Kaplamaların yapıldığı malzemeler söz konusu olduğunda, seramik ve metal de dahil olmak üzere birkaç olası seçenek vardır. Zirkonyum kaplamalar, çok dayanıklı bir metal türüdür. Ancak bir tür seramik taç olarak da sınıflandırılırlar.

Zirkonyum Kaplamanın Faydaları

Zirkonyumdan yapılmış kaplamalar giderek daha yaygın hale geliyor ve bazı avantajlar sunuyorlar.

  • Zirkonyumun en büyük avantajlarından biri, gücü ve dayanıklılığıdır. Arka dişlerinizin çiğnediğiniz yiyeceklere ne kadar güç verdiğini düşünün. Dişlerinizin güçlü bir malzemeden yapılması gerekir, bu nedenle zirkonyum özellikle ağzınızın arkasındaki dişler için iyi bir seçim olacaktır.
  • Diş Hekimliği Dergisi’nde yayınlanan bir araştırmaya göre, zirkonyum bazlı kaplamalar 5 yıl boyunca metal bazlı olanlar kadar iyi performans gösterdi.
  • Zirkonyum, biyouyumluluk açısından birçok diş hekiminin tercihidir, bu da vücudun iltihaplanma gibi bir reaksiyon veya immünolojik reaksiyon üretmesine neden olma olasılığının çok daha düşük olduğu anlamına gelir.
  • Zirkonyum diş kaplamalarının ışık geçirgenliğinin metal destekli kaplamalara oranla daha fazla olması nedeniyle diş etlerinde koyu bir renk oluşturmaz ve ileride metal kaplamalı porselen dişlerde olması mümkün olan diş eti kenarından siyah renk yansıması gibi sorunlarla karşılaşmazsınız.

Porselen ile Zirkonyum

Zirkonyumun hastanın diş yapısına bağlı olarak dişlerin geri kalanıyla eşleşmesinin bazen zor olabilir. Bu nedenle bazı diş hekimleri kaplama yaparken zirkonyumun üzerine porselen tabakası koyarlar. Porselen tabakalı zirkonyumdan oluşan bir diş tacı, diğer dişlerinizle kolayca renk uyumu sağlayabilecektir ve daha doğal bir görünüm verecektir.

Zirkonyum Kaplama Fiyatları 

Zirkonyum kaplama genellikle seramik, metal ve porselen gibi materyallerden biraz daha maliyetli olabilir.  Fiyatı 1000 tl civarında değişmektedir. Fakat fiyatı belirleyen asıl unsurlar hastanın dişlerinin durumu üzerinden değişiklik göstermektedir.

Prosedür

Bu işlemin iki ana prosedür türü vardır. İlk ziyaretinizde diş hekiminiz dişinizi hazırlayabilir ve geçici bir diş tacı takabilir. Daha sonra ikinci ziyaret sırasında kalıcı kaplamayı ağzınıza sabitler.

Ya da diş hekiminiz muayenehanesinde bir zirkonyum kaplama veya protez oluşturmak için uygun teknoloji ve ekipmana sahipse, aynı gün içinde dişinize yerleştirebilir. Bu süreci hızlandırmak için bilgisayar destekli tasarım/bilgisayar destekli üretim (CAD/CAM) teknolojisini kullanır. Diş hekimi, bir zirkonyum bloğundan bir kaplama yapmak için bir diş freze makinesi kullanır. Bu işlem, sürecin daha uzun olmasını engeller.

Dişleriniz için kaplamaya ihtiyacınız varsa, zirkonyum iyi bir seçenek olabilir. Zirkonyum, yazımızda da bahsettiğimiz gibi dayanıklılık da dahil olmak üzere bir dizi avantaja sahiptir. Diş hekiminize danışarak size uygun kaplama şeklini bulabilirsiniz.

Bu yazımız ilginizi çektiyse; “Ortodonti Tedavisi Sırasında Yenilebilecek Yiyecekler Nelerdir?” adlı yazımıza da göz atmak isteyebilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x