fbpx
diş sağlığı

DİŞ HEKİMİNE GİTMENİZİ GEREKTİRECEK 12 DİŞ SORUNU

Gündelik hayatın yoğunluğuyla ihmal edebildiğimiz ağız sağlığımız aslında çok büyük önem taşıyor. İhmallerin artmasıyla birlikte sorunlar ortaya çıkıyor ve bunlar büyüyebiliyor. Bu yazımızda sizlere diş hekimine görünmenizi gerektirecek 12 diş sorunu sıraladık.

1. Ağrınız Varsa 

Ağzınızda, yüzünüzde ve boynunuzdaki ağrı ya da şişmeler birçok sorunun işareti olabilir. Diş sorunu kendini boyun ve yüz gibi bölgelerde de belli edebilir. Eğer böyle bir şikayetiniz varsa çok geç olmadan doktorunuza danışın. 

2. Diş Etlerinizde Sorun Varsa

Eğer diş etleriniz şişkin ve hassas ise fırçaladığınızda ya da çalkaladığınızda kanayabilir. Bunun yanında, ailenizde diş eti rahatsızlıkları olanların olması da bu riski artırır. Bu gibi durumlarda rutin kontrollere gitmek en sağlıklı seçenektir. 

3. Eğer Gülüşünüz Konusunda Rahat Değilseniz

Eksik bir diş ya da beklentilerinizin altındaki beyazlıkta olan dişleriniz konusunda kendinizi özgüvenli hissetmiyorsanız bir diş hekimine danışmaktan çekinmeyin. Estetik görünümden memnun olmamak da bir diş sorunu olarak görülür.

4. Tamamlanmış İşlemleriniz Varsa

Eğer dolgu, implant, kaplama ya da protez diş tedavisi gibi geçirdiğiniz işlemler varsa, her şeyin yolunda gittiğinden emin olmak için düzenli olarak diş hekiminize görünebilirsiniz.

5. Kronik Ya Da Devam Eden Hastalıklarınız Varsa

Diyabet, tansiyon, yeme bozukluğu ya da HIV pozitif gibi hastalıklarınız varsa diş hekiminizi sürekli olarak danıştığınız biri haline getirin. Kronik hastalıkların yani sıra, devam ettiğiniz radyasyon, kemoterapi ya da hormon tedavisi gibi medikal bir tedavi sürecindeyseniz de diş hekiminize başvurmanız sizin için faydalı olabilir. 

6. Hamileyseniz

Hamilelik sürecinde diş hekimi kontrolü altında olmak en güvenli seçenektir. Hamilelik bazı diş sorunlarını daha kötü hale getirmeye müsait bir süreç olduğundan düzenli olarak kontrole gitmeyi ihmal etmeyin. 

7. Yemek Yerken Sorun Yaşıyorsanız 

Çiğnerken ya da yutarken zorluk çekmek normal bir durum değildir. Bu durum bir diş sorununa işarettir. Diş randevunuza kadar sulandırılmış yiyecekleri tüketmeyi deneyin. 

8.Ağız Kuruluğunuz Varsa 

Sürekli olarak ağız kuruluğu yaşamak diyabet gibi başka medikal problemlerin de sinyali olabilir. Geç kalmadan, önce bir diş hekimine, sonrasında gerek görülürse bir dahiliye uzmanına danışın.

9.Tütün ve Tütün Ürünlerini Tüketiyorsanız

Nefes kokusundan ağız kanserine kadar, sigara ve tütün ürünleri birçok hastalığı tetikler ve ağız sağlığı için zararlıdır. Eğer bunları tüketiyorsanız düzenli olarak kontrollerinizi yaptırmayı ihmal etmeyin. 

10.  Çene Ağrılarınız Varsa 

Eğer çeneniz bazen kitleniyor ve açıp kapatırken acı çekiyorsanız bir diş hekimine görünün. Ayrıca çenenizi kapattığınızda birtakım sorunlar yaşıyorsanız bunu da diş hekiminizle paylaşın.

11. Ağzınızın İçinde Yaralar ya da Benekler Oluştuysa 

Ağzınızın içinde yanlış giden bir şeylerin varlığını hissediyorsanız diş hekiminiz, öncelikle bir hafta ve daha uzun süreli ağız içi yaralarınıza odaklanmalıdır. Ağız yaraları aftöz ülser, uçuk oral lökoplaki ve oral kandidiazis olmak üzere çeşitlere ayrılır ve şiddetleri ve nedenlerine göre de şekillenir. Ağız yaraları bir hastalığın belirtisi olabileceği gibi bakteri kaynaklı bir enfeksiyonun ya da tel tedavisi kaynaklı aşınmaların sonucu olarak da ortaya çıkabilirler. 

12. Rutin kontrollerin Önemli Olması

Herhangi bir semptomunuz olmasa bile rutin kontroller yine de çok önemlidir çünkü problemler daha oluşmadan önlenmesini ve halihazırda var olan semptomların gelişmeden durdurulmasını sağlar. 

Dişler İle İlgili Doğru Sanılan 4 Yanlış Bilgi yazımıza da göz atın.

Kaynak: https://www.mouthhealthy.org/en/top-reasons-to-visit-dentist

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x