fbpx
ağız kokusu

Ağız kokusu nasıl engellenir ?

Ağız kokusu büyük bir problem. Diş ve diş etlerinizin sağlığını korurken aynı zamanda nefes kokunuzu düzeltmeniz de mümkün. Nefesinizi taze ve temiz hissetmek için aşağıdaki basit adımları deneyin.

Daha sık fırçalayın ve diş ipi kullanın

  1. Plak, dişlerinizin üstündeki yapışkan tabaka, bakteri toplar ve nefes kokusuna yol açar. Dişlerinizin arasına sıkışan yemek artıkları ayrıca bu sorunu artırır. Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın ve en az bir kez olmak üzere diş ipi kullanın. Eğer nefesiniz hakkında daha fazla şikayetiniz varsa bu işlemleri daha sık uygulayın.
    İşlemleri uygularken aşırıya kaçmayın. Eğer çok sert fırçalarsanız dişlerinizde aşınmaya yol açabilir ve çürümeye yatkın hale getirebilirsiniz.

Ağzınızı çalkalayın

2. Nefesinizi tazelemenin yanında, ağız çalkalama, bakterilerden kurtulmak için ekstra koruma sağlar ek olarak taze nane tadı kendinizi iyi hissetmenize yol açar. Ancak seçtiğiniz ağız çalkalama suyunun ağız kokusuna yol açan bakterileri öldürdüğünden emin olun. Düzenli olarak her gün ağzınızı çalkalayın ve sonuç olarak kötü ağız kokusu probleminden kurtulun.
Ayrıca yemek yedikten sonra ağzınızı çalkalamak nefesinizi iyileştirmede size yardımcı olabilir. Dişlerinize yapışan yemek artıklarından kurtulmanızı sağlar.

Dilinizi fırçalayın

3. Dilinizin üzerinde oluşan tabaka da aynı zamanda kötü kokuya yol açan bakterileri toplayabilir. Dilinizi diş fırçanızla nazikçe fırçalayın ve bunlardan kurtulun.
Eğer diş fırçanız dilinizin arka kısımlarına ulaşmak için fazla büyükse bu işlem için sıyırıcı aletleri deneyin. Hijyenist Pamela L., Amerikan Diş Hijjenistleri Derneğinin eski başkanı, bu aletlerin dilin arka kısmına uygulanan baskı için bile uygun olarak tasarlandığını söylüyor. Ayrıca bunların bakterileri, yemek artıklarını ve ölü hücreleri ortadan kaldırdığını da ekliyor.

Ağız kokusunu tetikleyecek yiyeceklerden uzak durun

4. Soğan ve sarımsak bunun en büyük nedenlerindendir. Ayrıca bu yiyecekleri tükettikten sonra dişlerinizi fırçalamak da her zaman yardımcı olmayabilir.
Amerikan Diş Hekimleri Birliği konuşmacısı, diş hekimi Richard Price soluduğumuz kötü kokulu kimyasalların kan dolaşımı yoluyla ciğerlerimize ulaştığını ve ağız kokusuna yol açtığını söylüyor.
Problemi çözmenin en iyi yolu ne mi? Bunları tüketmeyin, ya da en azından işe veya arkadaşlarınızın yanına giderken bunlardan kaçının.

Yaşlılar İçin Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır? Yazımıza da Göz Atın !

Kaynak: https://www.webmd.com/oral-health/features/get-rid-bad-breath#1

ağız kokusu

 

 

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

1 Yorum
Eskiler
En Yeniler Beğenilenler
Inline Feedbacks
View all comments
1
0
Would love your thoughts, please comment.x