fbpx
diş beyazlatma

Diş Sararması Probleminden Kurtulmanın Yolları

Diş rengindeki değişimler birden ortaya çıkabileceği gibi uzun zaman içerisinde de gerçekleşebilir. Böyle bir durumda diş sararması kaçınılmazdır. 

Dişleriniz özellikle yaşınıza bağlı olarak daha sarı gözükebilir. En dış tabakadaki diş minesi kirlendikçe, sarı dentin görünümü de o kadar belirginleşmeye başlar. Böylece diş sararması sorunu ortaya çıkar. Dentin, dış mine tabakasının altındaki ikinci kireçlenmiş doku tabakasıdır. 

Eğer daha beyaz dişlere sahip olmak istiyorsanız geleneksel metotların dışında birkaç alternatif yöntemi deneyebilir, ve diş sararması probleminden kurtulabilirsiniz. 

Evde diş beyazlatma yöntemlerini denerken çok dikkatli olmalısınız çünkü bu işlemler yanlış uygulama veya yanlış doz miktarına bağlı olarak dişlerinize zarar verebilir. Örnek olarak diş minenizi çok fazla aşındırabilirsiniz ki bu daha sonrasında diş hassasiyetine ve çürümeye yol açabilir. 

Diş Sararması Sorununu Engellemek İçin Çözüm Yolları

1. Diş Fırçalama

İlk adım olarak dişlerinizi daha sık ve daha doğru bir şekilde fırçalamaya başlayabilirsiniz. Yiyecek ve içecek tüketiminden sonra diş fırçalamanız, diş sararması probleminden kurtulmak için çok büyük önem taşır. 

Ancak asitli yiyecek ve içecek tüketiminden hemen sonra diş fırçalamak konusunda dikkatli olmalısınız. Anında fırçalamak bu asitlerin diş minesini aşındırmasına neden olur. 

Günde en az iki kez ve en az iki dakika olmak üzere dişlerinizi fırçalayın. Fırçalarken bütün dişlere ulaştığınızdan emin olun. Diş etlerinizi korumak adına nazikçe ve dairesel yöntemle dişlerinizi fırçalayın.  2018’de yapılan araştırmalara göre diş beyazlatma amaçlı kullanılan diş macunlarının işe yaradığı görülüyor. Bu diş macunları içerisinde, yüzeydeki lekeleri yok edecek küçük boyutlu aşındırıcılar  bulunuyor ve bunlar güvenle kullanabileceğiniz şekilde dişlerinize hassas bakım sağlıyor. Ayrıca elektronik diş fırçalarını kullanmak da diş minesi üzerindeki lekeleri daha etkili bir şekilde yok etmek ve diş sararması probleminden kurtulmak için bir seçenek. 

2. Karbonat ve Hidrojen Peroksit

Karbonat ve hidrojen peroksit içerikli diş macunu kullanmak diş sararmasına yol açan plak oluşumunu önlemeye ve çürüklere neden olan bakterileri yok etmeye yardımcı olur. 

Bir yemek kaşığı karbonat ve iki yemek kaşığı hidrojen peroksiti macun yapmak suretiyle karıştırın. Bu macunu kullandıktan sonra ağzınızı su ile çalkalayın. Aynı miktardaki içeriği aynı zamanda ağız çalkalama suyu elde etmek için de kullanabilirsiniz. Ya da sadece karbonat ve suyu karıştırmayı deneyin. 

2017’de karbonat içerikli diş macunları üzerinde yapılan araştırmalara göre bu macunlar, diş lekelerini gidermekte ve diş beyazlatma konusunda güvenli ve etkili bir yol, ayrıca günlük kullanıma da uygun. Diş sararması sorunu için evde bu yöntemi dikkatli bir şekilde deneyebilirsiniz. 

3. Hindistan Cevizi Yağı 

Hindistan cevizi yağı plak ve bakterilerden kurtulmaya, ve bunun sonucunda dişleri beyazlatmaya yardımcı olur. Diş sararması probleminden bu doğal ve kolay ulaşılabilir ürünü kullanarak kurtulabilirsiniz. Ancak her zaman organik ve kimyasal madde içermeyen ürünler kullandığınızdan emin olun. 

Bir ya da iki kaşık sıvı Hindistan cevizi yağını ağzınızda on ila otuz dakika arasında bekletin ancak yağın boğazınızdan aşağı gitmesine izin vermeyin. Yağ, ağzınızdaki bakteri ve toksinleri içerebileceği için yağı yutmayın. Beklettikten sonra ağızınızı güzelce çalkalayın ve bir bardak suyu için. Son olarak dişlerinizi fırçalayın.

2015’te yapılan bir araştırmaya göre, susam yağı ve ayçiçeği yağının plak nedenli oluşan diş eti iltihaplarını azalttığı söyleniyor. Yağla yapılan ağız bakımı plak oluşumunu engelleyeceği için diş sararması sorununa da iyi geleceğini söylenebilir. 

4. Limon, Portakal, Muz Kabukları

Bazı insanların sarı diş probleminden kurtulmak amacıyla limon, portakal ya da muz kabuklarını dişlerine sürdüklerini görmüşsünüzdür. D-limonene ve sitrik asitin diş beyazlatma konusunda işe yaradığına inanılıyor. Yaklaşık iki dakika boyunca meyve kabuklarıyla dişlerinizi nazikçe ovun. Bu işlem sonrasında dişlerinizi fırçalamayı unutmayın. 

2010’da yapılan başka bir araştırmaya göre yüzde beş d-limonene içeren diş macununun sigara ve çay tüketimine bağlı olarak oluşan diş sararması problemine iyi geldiği raporlanmıştır. 

D-limonene ve beyazlatma formülü içeren içeren diş macununlarını dört hafta düzenli olarak kullanan kişilerde sigaraya bağlı diş sararma sorununu azalttığı gözlenmiştir. Ancak bu yöntemin kalıcı sigara lekeleri üzerinde bir etkisi olmadığı da ayrıca gözlemlenmiştir. 

Bu yöntemi kullanırken dikkatli olun çünkü meyveler asit içeren yiyeceklerdir. Asitler diş minesinde aşınmaya yol açabilir. Eğer diş ve diş etlerinizin hassaslaştığını gözlemlediyseniz bu metodu kullanmayı bırakın.

 5.Aktif Karbon

Dişlerinizdeki lekelerden kurtulmak için aktif karbon metodunu deneyebilirsiniz. Aktif karbonun dişler üzerindeki pigment ve lekeleri yüksek bir soğurucu olduğu için giderir. Ek olarak aktif karbon ağız içerisindeki bakteri ve toksin oluşumunu da önlüyor. Bir kapsül aktif karbonu diş macununuza ekleyin. Küçük dairesel hareketlerle iki dakika dişlerinizi fırçalayın. Aşındırıcı etki gösterebileceği için diş etlerinize değdirmemeye özen gösterin. 

Aktif karbonu aynı zamanda suya karıştırarak çalkalama suyu elde edebilirsiniz. Aktif karbon diş sararması probleminden kurtulmanız için size fayda sağlayabilir. 

6. Diş Sararmasını Azaltmak İçin Fazla Su İçeren Meyve ve Sebzeleri Tüketin

Fazla su içeren meyve ve sebzeleri çiğ tüketmenin ağız sağlığı için etkili olduğu söyleniyor. Diş sararmasına yol açan bakteri ve plakları fazla su içeren bu yiyecekler temizliyor. Sert meyve ve sebzeleri çiğnemek daha fazla tükürük salgılamasına neden olacağı için dişlerinize yapışan yemek artıklarının temizlenmesinde ve diş sararmasının önüne geçmekte size yardımcı olacaktır. 

Diş Sararması Neden Olur?

Diş sararması bir çok etkene bağlı olarak gerçekleşebilir. 

  • Bazı yiyecekler ve içecekler, yaban mersini, kırmızı şarap, kahve ya da çay gibi
  • Karbonhidrat ve yüksek şekerli diyetler
  • Tütün ve tütün ürünlerinin tüketimi
  • Bazı ilaçların ve ağız çalkalama sularının yan etkisi olarak
  • Yaş, özellikle daha yaşlı yetişkinler diş sararmasına daha yatkındır
  • Genetik faktörler
  • Fazla florür kullanımı
  • Eksik ağız bakımı ve oral hijyen 
  • Kronik ağız kuruluğu ve tükürük miktarında azlık

Görüldüğü gibi evde diş sararması sorunundan kurtulmak için deneyebileceğiniz farklı metodlar mevcut. Ancak unutmamalısınız ki her tedavi yöntemi herkes için uygun olmayabilir. Diş ve diş etlerinize zarar vermemeye özen gösterin. Diş sararmasını önlemenin en iyi yolu, oluşmadan bunu durdurmaktır. Ağız bakımınızı yapmaya ve düzenli olarak diş hekiminize muayene olmaya devam edin. 

Bu metodları başarıyla denedikten sonra hala istediğiniz sonuçları alamadıysanız, diş hekiminiz sizin için farklı bir yol önerebilir. 

Diş Beyazlatma Hakkındaki Bu 3 Mite İnanmayın yazımıza da göz atın.

Kaynak: https://www.healthline.com/health/dental-and-oral-health/how-to-get-rid-of-yellow-teeth

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x