fbpx
florür

Florür nedir? Yararları Nelerdir?

Florür nedir?

Florür, birçok gıdada ve tüm içme suyunda bulunan doğal bir mineraldir. Sudaki miktarı bölgeden bölgeye değişir.

Florürün faydaları nelerdir?

Florür, diş minesini güçlendirerek diş sağlığına büyük ölçüde yardımcı olabilir, bu da diş çürümesine karşı daha dirençli hale getirir. Ayrıca dişlerinizdeki bakterilerin ürettiği asit miktarını da azaltır.

Dişleri gelişirken florür alan çocuklar dişlerinde daha az çürüğe sahip olma eğilimindedir. Ayrıca dişlerindeki plak daha kolay çıkarılabilir. Plak, dişlerinizde sürekli olarak oluşan ince, yapışkan bir bakteri filmidir.

Suya ilavesi 60 yılı aşkın bir süredir araştırılmaktadır ve su florürünün çürümeyi yüzde 40 ila 60 oranında azalttığı kanıtlanmıştır.

Florürü nerede bulabilirim?

Florür birçok gıdada ve su kaynaklarında doğal olarak bulunur ve ayrıca bazı içme sularına eklenir. Her milyon kısım su için 0.7 ila 1.2 kısım florürün (0.7ppm ila 1.2ppm) en iyi etkiye sahip olduğu gösterilmiştir.

Tüm su bir miktar florür içerir. Yerel su tedarikçiniz içme suyunuzda ne kadar olduğunu size söyleyebilir.

Su kaynağımda yeterli florür var mı?

Muhtemelen. Bununla birlikte, sadece birkaç yerde diş sağlığı için yeterli doğal florür vardır. Başka yerlerde suya eklenir. Su tedarikçiniz, su kaynağınızda florür eklenmiş olup olmadığını söyleyebilecektir. Suya eklenen miktarı, yaşadığınız bölgeye bağlı olarak değişecektir.

Florür ayrıca balık ve çay gibi bazı yiyecek ve içeceklerde bulunur. Bazı ülkeler, sofra tuzu ve sütünün içine su kaynakları yerine florür katmaktadır. Bir fincan çay 0.3 miligram ile 0.5 miligram florür içerebilir ve sütle içerseniz dişleriniz de kalsiyumdan faydalanır. Diş çürümesi riskini daha da azaltmak için şekersiz çay içmek en iyisidir.

Florürlü diş macunu yararlı mıdır?

Çoğu diş macunu artık florür içerir ve çoğu insan florürünü bu şekilde alır. Florürlü diş macunu diş çürümelerini önlemede çok etkilidir. Diş macunundaki miktar genellikle çürümeyi azaltmak için yeterlidir.

Su kaynağına florür ilave edildiği alanlarda, florürlü diş macunu ekstra koruma sağlar.

Üç yaşına kadar olan tüm çocuklar florür seviyesi en az 1000 ppm olan bir diş macunu kullanmalıdır (milyonda parça). Üç yaşından sonra 1350ppm ila 1500 ppm içeren bir diş macunu kullanmalıdırlar.

Ebeveynler çocuklarının fırçalamasını denetlemeli ve yaklaşık 7 yaşına kadar sadece bezelye büyüklüğünde bir diş macunu kullanmalıdır.

İnsanların fazla florür tüketmesi gerekir mi?

Su kaynaklarının florlu olmadığı fakir bölgelerde yaşayan çocuklar, daha zengin veya florlu alanlarda yaşayan çocuklardan 5 kat daha fazla diş çürüğüne sahip olabilir. Araştırmalar, suya “flor” eklemenin bu “dental eşitsizlikleri” azaltmanın en iyi yolu olduğunu göstermektedir.

Diş ekibiniz dişlerinize florürlü vernikler vs. uygulayabilir. Bunlar vernik veya jel olarak gelir ve daha konsantre olur, bu yüzden onlara sık sık ihtiyacınız yoktur. Bazı yetişkinler bu uygulamalardan yararlanabilir. Vernikler, diş çürümesini azaltmaya yardımcı olabilir – özellikle ağız kuruluğu olan kişiler için.

Bazı insanların diş çürümesi olma olasılığı daha yüksektir ve diş hekimi daha fazla koruma için daha güçlü bir florürlü diş macunu kullanmanızı önerebilir.

Florürün herhangi bir yan etkisi var mı?

‘Florozis ‘dişler gelişirken çok fazla flor tüketmekten kaynaklanır. Bu takviyeleri, su kaynağının florlu olduğu bölgelerde yaşayan 7 yaşın altındaki çocuklar tarafından alındığında ortaya çıkabilir. Çocuklar diş macunu yuttuğunda da olabilir.

Florozis nedir?

En hafif formunda, florozis çok ince inci gibi beyaz çizgiler veya dişlerin yüzeyinde lekelenir. Bu hafif florozis genellikle sadece bir diş uzmanı tarafından tespit edilebilir. Şiddetli florozis, minenin çukurlaşmasına ve renginin solmasına neden olabilir.

Neyse ki, şiddetli florozis nadirdir.

Florür güvenli midir?

Florür hakkında dünya çapında birçok rapor yayınlanmıştır. Yıllar sonra, bilimsel sonuç, florlu diş macununun ve doğru florlu su, tuz ve sütün diş sağlığına büyük fayda sağladığı, çürümeyi azaltmaya yardımcı olduğu ve genel sağlığa zararlı hiçbir yan etkiye neden olmadığıdır. Çalışmalar suya eklenen florürün zararlı yan etkilere neden olduğuna dair herhangi bir kanıt bulamamıştır.

Florüre karşı olan insanlar suya eklenen florürün zararlı olduğuna dair sağlam kanıtları olduğunu iddia ederler. Ancak, bilimsel analiz iddialarını desteklememiştir.

Dünya çapında 300 milyondan fazla insan florlu su kaynakları içiyor. Milyonlarca insan düzenli olarak florürlü diş macunları kullanıyor. Bu, genel sağlığa fayda sağlayan gelişmiş diş sağlığı düzeylerine yol açmıştır.

Ağız kokusu nasıl engellenir adlı makalemize de göz atmayı unutmayın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x