fbpx
dental implantlar

Dental İmplantlar Nasıl Çıkarılır?

Dental implantların çıkartılması – Diş Sağlığı Uzmanı Size Süreci Anlatıyor

İnsanlar diş implantlarını çeşitli sebeplerden ötürü kullanabilir, bunlara hasar görmüş ya da eksik bir dişin yerine yenisini koymak da dahildir. Diş hekimleri tarafından uygulanması kolay olan popüler bir çeşit protezdir. Ancak bazen çıkarılmaları ya da yenisiyle değiştirilmeleri gerekebilir, bu da dental implantlar bir kere yerine oturduktan sonra ürkütücü bir işlem olabilir.

Ama neden dental implantların çıkartılması gerekli olur ve çıkartıldıklarında tam olarak ne olur?

Dental İmplantlar Hakkında

Dental implantlar gerçek dişler için etkileyici bir replasmandır. Eksik diş çeşitli durumlara sebep olabilir, yemek yemede ya da konuşmada zorluk çekmek ve aynı zamanda özgüven sorunları da buna dahildir. Neyse ki, hasar görmüş diş ya da eksik dişler dental implantlarla kolayca değiştirilebilir bu da onları gülüşünüzü düzeltmenin harika bir yolu haline getirir.

Uzun süreli bir çözüm olarak dental implantlar gülüşünüzü düzeltmek ve kendinize güveninizi geri kazanmanız için harika bir yol olabilir. Çene kemiğinize oturtulmuş titanyum bir vida kullanarak kolayca yerleştirilirler ve sonrasında da bir proteze ya da kaplamaya bağlanabilirler. Sonuç, gülüşünüzün tekrar bir bütün olarak görünmesini sağlar, doğal ve gerçekçidir.

Dental İmplantların Çıkarılmasına Neden İhtiyaç Duyulur?

Dental implantlar dental ihtiyaçlarınız için uzun süreli çözümler olsa da bazı durumlar vardır ki çıkartılmaları gerekir. Dental implantları çıkarmak için bazı temel sebepler şunlardır:

  • Metale olan hassasiyet – Dental implantların çıkarılması için yaygın bir sebep olmasa da bazı hastalar bazı tip metallere karşı hassasiyet yaşarlar. Bu ciddi bir rahatsızlık ve iritasyona sebep olabilir. Titanyum alerjisi oldukça nadir olmakla beraber, dental bir implant olumsuz bir tepki durumunda çıkarılmalıdır.
  • Rahatsızlık – Rahatsızlık da diş implantlarının çıkarılması için başka bir nedendir. Genellikle hastalar prosedür sonrasında biraz rahatsızlık çekmeyi beklese de eğer rahatsızlık devam ediyorsa arkasında başka bir sebep yatıyor olabilir. Bazı implant prosedürleri başarısız olabilir, genellikle tıbbi durum ve sigara içmek gibi hayat tarzıyla ilişkili seçimlerden ötürüdür, bu sebeple prosedürü uygulamadan önce sağlığınızı her açıdan değerlendirecek ve deneyimli bir dişçi seçmeniz oldukça önemlidir.
  • Gereksinimlerin değişmesi – Eğer dental implantlarınız uzun süreli bir değişimin parçasıysa implantlarınızı değiştirmek ya da çıkarmak zaruri olabilir. İmplantınızı kaldırmak ilerki değişikliklerin gerçekleşmesine yardımcı olabilir ve dental değişiminizden en iyi sonuçları almanızı sağlayabilir.
  • Estetik sebepler – Dental implantlar eksik dişler için harika bir replasman olsa da eski dişiniz ile tıpatıp aynı bir eşleşme sağlaması mümkün değildir. Bazı insanlar diş eti hizasındaki metali görmekten rahatsız olabilir ve bu sebeple implantlarının kaldırılmasını isteyebilir. Diğer estetik sebepler dişler arasındaki beyazlık farkı ya da alternatif bir sonuç veren başka bir tedavi bulunması olabilir.
  • Var olan implantın yenisiyle değiştirilmesi – Eğer bir implant hasar gördüyse ve tamir edilemiyorsa yenisiyle değiştirilmesi gerekecektir. Bir implantı yenisiyle değiştirmek, onu tamamen kaldırmak kadar karışık değildir ancak yine de bazen hastalara en iyi sonuçları sağlamak için zorunlu olabilir.

İşlem Hakkında

Bazen, dental implantlar başarısız olabilir. Bu dişçinin işlem sırasında yaptığı bir hatasından ya da başka sebeplerden kaynaklanıyor olabilir. Örneğin, hasta düzgün bir şekilde iyileşmeyebilir ya da implant kemiğe bağlanmakta başarısız olabilir.

Eğer bir dental implant yaptırdıysanız, dental implantların gerektiği durumlarda nasıl çıkarıldığını merak ediyor olabilirsiniz. Başarısız implant durumları için iki kategori bulunmaktadır, işte bunlar:

Erken Sorunlar:

Bunlar işlemi takip eden ilk aylarda ortaya çıkar. Bir enfeksiyon, kötü hayat tarzı seçimleri ya da kemikle olan bağlantıda arıza çıkması bir implantın erken arızasına neden olabilir. Eğer implant kemikle kaynaşmadıysa basit ve düz bir işlem ile çıkarılabilir.

Geç Sorunlar:

Geç arızalar işlemden aylar hatta belki de bir yıl sonra olabilir. En sık rastlanan geç arıza sebeplerinden biri “periimplantitis” diye bilinen, implantın etrafındaki kemiğin zayıflamasına sebep olabilen bir enfeksiyondur. Böyle durumlarda implantın, çeneye daha fazla zarar gelmesini önlemek için çıkarılması gerekecektir.

Dental implantı çıkarabilmek için size anestezi yapılacaktır. Kemiğe olabildiğince az zarar verilerek implantı çıkarmak için özel aletler kullanılacaktır. Önce kaplama çıkarılacaktır, böylece vidanın kendisine kolay ulaşılabilsin. Vidayı kemikten çıkarmak için bir tork anahtarı kullanılabilir ya da kemikle tamamen kaynaşmış implantlar için özel bir kesme cihazı kullanılması gerekebilir.

Eğer diş hekimi uygun görürse bazı hastalar hemen yeni bir implant ile eskisini değiştirebilir. Ancak bazı durumlarda hasta, yenisi yerleştirilmeden önce çeneyi güçlendirebilmek için bir kemik aşısına ihtiyaç duyabilir. Başka bir seçenek de bölgenin iyileşmesine izin vermek ve daha sonraki bir tarihte yenisini yaptırmak olabilir.

İyileşme Süreci

Dental bir implantı çıkarmak, diş çekmek gibi dental bir işlem olabilir. Çoğunlukla acı normal ve beklenilirdir ve ağrı kesicilerle baş edilebilir. Yine de, ağrı işlemden sonra 5-7 günden uzun süredir devam ediyorsa, bir enfeksiyon durumu ya da işlemin sonucu oluşmuş bir problem olabilir. Diş hekiminizle, oluşabilecek herhangi bir risk hakkında ve en iyi iyileşme süreci hakkında tavsiye almak için konuşmanız önem arz etmektedir. İyileşmenizi etkileyebilecek risk faktörler ve aynı zamanda ne tarz sorunları gözeteceğiniz hakkında konuşmanız önemlidir. İyi bir ağız sağlığı bölgeyi temiz tutmanıza yardımcı olması ve enfeksiyonları olabildiğince önleyebilmek için şarttır.

Dental implant prosedürleri, restoratif dişhekimliğinin yaygın bir şeklidir ancak diğer her prosedürde olduğu gibi bazı komplikasyonlar ortaya çıkabilir. Eğer implantlarınızın çıkarılması gerektiğini düşünüyorsanız en kısa zamanda seçeneklerinizi konuşmak için dişçinize danıştığınıza emin olun.

All on four protez nasıl temizlenir? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x