fbpx
diş macununun aşındırıcı özelliği

Diş Macununun Aşındırıcı Özelliği İçin Ne Yapılmalı?

Diş macunlarının çoğu oldukça karmaşık birer kozmetik ürünüdür. Diş macununun aşındırıcı özelliği dikkat edilmesi gereken bir unsurdur. önemli bir kısmını, çeşitli şekillerde kullanılabilen aşındırıcılar oluşturur. Bu maddeler kalsiyum bileşikleri ve silika bazlıdır. Ağız bakım ürünlerindeki aşındırıcılar, son birkaç yılda sürekli olarak geliştirilmektedir. Modern aşındırıcılar hem dişe zarar vermez hem de iyi temizleme performansı gösterir.

Diş macunlarının ne kadar zararsız olduğunu gösteren bir ölçü bulunmaktadır. Bu ölçüm, “göreceli dentin aşındırıcılığı” veya kısaca RDA olarak adlandırılır. RDA, diş macunlarında ne kadar aşındırıcı olduğunu ölçer. Diş minesi aşınmış kişilerde diş macununun neden olduğu aşınma ve yıpranma; zamanla hassasiyet, işlevsellik ve hatta genel estetik açısından olumsuz sonuçlara yol açabilir.

Diş macunlarının bu aşındırıcı özelliklerinden korunmanın en iyi yolu, diş hekiminin önerdiği bir diş macunu kullanmaktır. Bu anlamda aşındırma derecesi düşük olan ürünler tercih ederek diş minelerinizi korumanız mümkündür. Tüm bunlara ek olarak diş macunu dışında alınacak diğer önlemler, beslenmeye dikkat etmek ve doğru fırçalama tekniklerini uygulamaktır.

Diş Macunu İçin RDA Tablosu

Diş macunları için aşındırıcılar gereklidir, çünkü dişlerdeki lekeleri ve kalıntıları gidermeye yardımcı olurlar. Alüminyum oksit, kalsiyum pirofosfat ve silikalar aşındırıcı olarak kullanılır. Bunlar, genel diş macunu bileşenlerinin %20-40’ını oluşturur. Gereğinden fazla aşındırıcı bir diş macunu kullanılırsa dentine zarar vermeye başlayabilir. RDA, 0-250 arasında değişen bir ölçektir.

 • 0 -70 düşük aşındırıcı
 • 70 -100 orta aşındırıcı
 • 100-150 son derece aşındırıcı
 • 150-250 zararlı sınır

Yukarıdaki tablodaki RDA numarası ne kadar düşükse ürünün, diş minesinde/dentinde aşınma ve yıpranmaya neden olma olasılığı da o kadar düşüktür. Düşük aşındırıcılık, kullanmak için daha güvenli bir diş macunu anlamına gelir. Bazı diş macunlarında bulunan aşındırıcı özellikler, agresif fırçalama ile birlikte diş minesini daha da fazla aşındırabilir.

Diş Macununun Aşındırıcı Özelliği ile İlgili Diş Problemleri

Araştırmalar, aşınmanın %50’sinin fırçalamanın ilk 20 saniyesinde meydana geldiğini göstermiştir. Bu sebeple aşındırıcılığın en büyük yükünü ilk fırçaladığınız dişler çeker. Ayrıca dişlerinizi günde iki kereden fazla fırçalamak da diş minenizi aşındırır. Bu durum tedavi edilmezse yaşanan erozyon, dentini açığa çıkararak sıcak-soğuk yiyeceklere karşı hassasiyete ve renk bozulmasına neden olur. Aşınmış dişlere sahip kişiler aşağıdaki sorunlarla karşı karşıya kalabilir.

 • Çatlak veya yontulmuş dişler
 • Çene, boyun ve sırt ağrısı
 • Sık baş ağrısı
 • Diş hassasiyeti
 • Diş eti çekilmesi
 • Diş çürüğü
 • Diş sararması
 • Çiğneme ve ısırmada zorluk

Diş Aşınmasını Önleme

Hayatınızda diş aşınmasına neden olabilecek faktörlerin farkındaysanız bu diş problemini önlemek oldukça kolaydır.

Asitli yiyecek ve içecekler: Turunçgiller diş minesini aşındırabilir. Gazlı içecekler, limonata, spor ve enerji içecekleri en zararlı içeceklerdir.

Şeker: Dişlerinizdeki bakteriler şekerle beslenir. Zararlı asitler üretir ve çürüklere neden olurlar.

Asit reflü: Bu rahatsızlığı tetiklemek, mide asidini yemek borunuza ve ağzınıza getirir. Bu da çürükler için oldukça geçerli bir sebeptir.

Sık kusma: Alkolizm ve bulimia gibi buna neden olan durumlar dişlerinizi çok sık mide asidine maruz bırakır.

Ne yapabilirsiniz?

Gün boyunca şekerli, asitli içecekleri ve atıştırmalıkları azaltın. Onları düzenli olarak aldığınızda dişlerinizi daha uzun süre aside maruz bırakır, diş minelerinizi aşındırırsınız. Ne zaman asitli veya şekerli bir şey içerseniz ağzınızı biraz su ile çalkalayın. Ayrıca tükürük akışınızı hızlandıran bir parça şekersiz sakız çiğneyebilirsiniz. Tükürüğünüz, diş minesini güçlendiren kalsiyum ve fosfat gibi mineraller içerir.

Fazla Fırçalamayın

Günde 2 defanın üzerinde toplamda 4 dakikadan fazla fırçalarsanız dişlerinizi koruyan mine tabakasını aşındırabilirsiniz. Diş minesi olmadığında, bir dentin tabakası ortaya çıkarır. Dentin, sinir uçlarına doğru giden küçük deliklere sahiptir. Bunlar tetiklendiğinde her türlü acıyı hissedebilirsiniz.

Bu yazı ilginizi çekebilir: Diş Çürümelerinin Gizli Nedenleri Nelerdir

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x