fbpx
diş ağrısı

Diş Problemi – 15 Yaygın Hali

Diş bakımı maalesef insanlar tarafından gerekli şekillerde sağlanmıyor ve ortaya çeşitli diş problemleri çıkıyor. Uzmanların önerisi altı ayda bir rutin olarak diş kontrolüne gidilmesi yönünde. Rutin kontrollerin oluşan herhangi bir diş problemi karşısında etkili bir koruma sağlayacağı uzmanlar tarafından söyleniyor. Bu yazımızda sizler için 15 yaygın diş problemini sıraladık.

1.Diş Ağrısı

Diş hekimi randevusu aldınız ve randevunuz yeterince yakın bir zamanda değil. Bu sırada ağzınızı ılık su ile çalkalamanız, diş aralarını iple yemek artıklarından temizlemeniz ve reçetesiz satılan bir ağrı kesici almanız yardımcı olabilir. Eğer dişinizin çevresinde şişkinlik ya da iltihap fark ederseniz, ya da ateşiniz varsa bu daha ciddi bir problem olan apseye işaret olabilir. Diş hekiminizi mümkün olduğunca çabuk görün. Diğer tedavilere olduğu gibi antibiyotiklere de ihtiyacınız olabilir.

2. Diş Problemi ve Lekeli Dişler

Dişleriniz çamaşırlarınız gibidir: Doğru yaklaşım çoğu lekeyi yok eder. Yiyecekler, ilaç tedavisi, tütün ve travmalar dişlerinizin rengini kaybetmesine sebep olan etkenlerden bazılarıdır. Dişlerinizi beyazlatmak için üç seçeneğiniz var. Diş hekiminiz beyazlatıcı bileşen ve özel bir ışık kullanabilir. Ya da doktorunuzdan veya mağazalardan alabileceğiniz jel ve plastik tray kullanarak beyazlatabilirsiniz. Sadece yüzeydeki lekelerden kurtulmak için en basit seçenek, beyazlatıcı diş macunu ve beyazlatıcı ağız çalkalama suyudur.

3. Diş Problemi Çürükler

Dişinizdeki bu küçük delikler kötü haber. Plak adı verilen yapışkan bakteriler, dişlerinizde birikip mine denen sert dış kabuğa zarar verirler. Ayrıca yetişkinler, daha önceki dolguların etrafında ve diş eti hizasında diş çürüğü sorunuyla karşılaşabilirler. Bunu önlemek için, günde iki defa dişlerinizi florürlü bir diş macunu ile fırçalayın, abur cuburu azaltın, diş ipi kullanın, florürlü ağız çalkalama suyu ile çalkalayın ve diş hekimi randevularınızı takip edin. Diş hekiminize dolgu malzemelerinden fayda sağlayıp sağlayamayacağınızı sorun. 

4. Kırık Diş 

Diş ile ilgili bir numaralı hasar kırık diştir. Kırık diş yaygın bir diş problemi olarak karşımıza çıkıyor. Bir kaza dişlerde kırılmaya sebep olabilir. Bu çok beklenmedik bir şekilde patlamış mısır yerken bile olabilir. Eğer kırık büyükse, kron önerebilir ya da kırılan bölgenin yerine güçlü bir resin malzeme ile bağlanabilir. Eğer pulpa tehlikedeyse, kök kanal tedavisiyle birlikte  kaplama ya da kron takılmasına ihtiyaç duyabilirsiniz. 

5. Gömülü Diş

Uygun bir şekilde çıkmayan yetişkin dişine “gömülü diş” adı verilir. Bu genellikle başka bir diş, kemik ya da yumuşak doku tarafından sıkıştırıldığında meydana gelir. Eğer sizi rahatsız etmiyorsa, diş hekiminiz kendi haline bırakmayı önerebilir. Fakat, acıyorsa ya da daha sonra bazı problemlere sebep olabilecekse, cerrahi işlemle o diş alınabilir. 

DİŞ HEKİMİNE GİTMENİZİ GEREKTİRECEK 12 DİŞ SORUNU adlı yazımıza da göz atın.

Kaynak: https://www.webmd.com/oral-health/ss/slideshow-tooth-problems

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x