fbpx
Ağız ve Diş Bakımı

Ağız ve Diş Sağlığı İçin En Faydalı Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

Sağlıklı dişlere sahip olmak herkesin hayalini kurduğu bir şeydir. Çünkü dişlerde yaşanacak olası bir sorun oldukça acı verici olabilir. Sağlıklı dişler aynı zamanda estetik açıdan da güzel görünürler. Herhangi bir çürüğün, diş kaybının ya da diş yüzeyinde lekenin olması kötü bir görüntü yaratır. Bu da özgüveninize büyük bir darbe vurabilir. Ağız ve diş sağlığı önemlidir.

 Gelişen teknoloji tıbbi alanda pek çok ilerlemeye yol açmıştır. Ağız ve diş sağlığı konusunda da yapılan yenilikler pek çok insanın hayatına dokunmuştur. Ama en doğrusu oluşabilecek herhangi bir sorunu daha başlamadan engellemektir. Bu da ancak iyi bir diş bakımı ile mümkündür. Fakat sanıldığının aksine sadece diş fırçalamak genel ağız ve diş sağlığı için sınırlı bir etkide bulunur. Diş bakımına ek olarak gerekli vitamin ve mineralleri yeterli miktarda almak, dişleriniz için uzun vadede çok daha fazla yarar sağlar.

 Vitamin ve mineraller, vücudun sağlıklı çalışması için gerekli olan yapı taşlarıdır. Beden tarafından üretilmedikleri için dışarıdan alınmaları gerekir. Bazı vitaminler ve mineraller özellikle ağız ve diş sağlığı için olmazsa olmazdır. Bunlardan ilk akla gelenler kalsiyum ve fosfordur. Bu iki mineral özellikle kemik gelişimine destek olur ve diş minesinin korunmasına katkı sağlar. Ayrıca tükürük üretiminin akışının düzenlenmesine yardım eder. Süt ve süt ürünleri, kalsiyum ve fosfor açısından oldukça zengin besinlerdir. Bu gıdaları yeterli miktarda tüketmeniz, ağız ve diş sağlığınız için atacağınız önemli bir adımdır.

 Sağlıklı dişler için sağlıklı bir diş minesi gereklidir. Çünkü mine tabakası dişler için koruyucu bir kalkan gibidir. Bu tabaka için de en yararlı vitaminlerin başında A vitamini gelmektedir. Eksikliğinde diş gelişiminin yavaşladığı bu vitamini yeteri kadar almanız dişleriniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Havuç, patates, ıspanak ve brokoli gibi sebzeler A vitaminince zengin besinlerdir.

 Ağız içinde çıkan yaralar ve diş eti kanamaları pek çok insan için oldukça acı vericidir. Yemek yemeyi ve konuşmayı bile kısıtlayan bu yaralar C vitamini eksikliğinde ortaya çıkar. Kuşburnu, kırmızı biber, maydanoz, portakal ve limon gibi besinler iyi birer C vitamini deposudur. Bir diğer önemli vitamin olan B grubu vitaminlerinin eksikliği özellikle dilde yanma, yaralar oluşma ve tat almada sıkıntı meydana getirir. Fındık, badem, buğday, et, balık, yumurta, fıstık bol miktarda B grubu vitamin içerir.

 D vitamini, kemik ve diş gelişiminin önemli bir yapı taşıdır. Eksikliğinde kemik ve diş yapısında bozukluklar meydana gelir. Balık yağı, yumurta, patates, süt ve süt ürünleri D vitamini deposudur. Sağlıklı kullanılabilmesi için bu vitamine ihtiyaç duyan kalsiyum minerali de yine dişler için olmazsa olmazdır. Fındıkta, bademde, keçiboynuzunda, sütte ve süt ürünlerinde bulunan kalsiyum, sağlıklı dişlere sahip olmanız için almanız gereken bir mineraldir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Şekil Bozukluğu Nedir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x