fbpx
Diyabet ve Diş Eti Hastalıkları

Diyabet ve Diş Eti Hastalıkları Arasındaki İlişki Nedir?

 Diyabet, diğer adıyla şeker hastalığı tüm dünyada en yaygın görülen hastalıklardan birisidir. Diyabet hastalığında pankreas adlı salgı bezi yeteri kadar insülin hormonu üretemez veya üretse bile etkili şekilde kullanamaz. Diyabet yavaş yavaş gelir ve genelde ilerlediğinde farkına varılabilir. Ömür boyu süren ve günlük hayatı oldukça sınırlayan bu hastalık pek çok kişi için bir kabustur. Diyabet ve diş eti hastalıkları arasında ilişki vardır.

 Diyabet hastalığı pek çok belirtiyle kendini gösterebilir. Yaraların geç iyileşmesi, halsizlik, bulanık görme ve ayaklarda uyuşma gibi semptomlara bu hastalarda oldukça sık rastlanır. Fakat şeker hastalığının belirtileri bunlarla sınırlı değildir. Ağız ve diş sağlığındaki birtakım problemler diyabetin bir işareti olabilir.

 Bu problemlerden ilki periodontitistir. Periodontitis, diş etlerini ve dişlerin içerisinde bulunan kemikleri etkiler. Hekimler tarafından profesyonel bir tedaviyi ve titiz bir bakımı gerektiren bu rahatsızlığın sonucunda diş etlerinde çekilme veya diş kaybı gibi problemler görülebilir. Kontrolsüz diyabet hastaları, periodontitis konusunda çok daha riskli bir gruptur. Yapılan bazı çalışmalar şeker hastalığı ile periodontitis arasında çift yönlü bir ilişki olabileceğini göstermiştir.

 Şeker hastalarında tükürük salgısında azalma görülür. Buna bağlı olarak da ağız kuruluğu ortaya çıkar. Ağız kuruluğundan dolayı tükürük, dişleri ve diş etlerini daha az yıkar. Bu da ağızda besinlerin birikimine ve bakterilerin çoğalmasına neden olur. Bozulan ağız florası da pek çok diş ve diş eti hastalığına davetiye çıkarır. Bunun yanı sıra ağız kuruluğu, kötü kokulara da sebebiyet verebilir.

 Diyabet hastalarında ortaya çıkan bir diğer sorun pamukçuktur. Pamukçuk aslında Candida türündeki mantarların sebep olduğu bir enfeksiyondur. Pamukçuk genellikle dilde ve yanaklarda görülür. Bu alanlarda beyazlıklar göze çarpar. Mantar enfeksiyonları, tükürük salgısının azalması ve bağışıklık sisteminin zayıflaması gibi durumlarda görülür. Aynı zamanda diyabetin bir sonucu olarak tükürükteki glikoz miktarının artması da mantarların büyüyebilmesi için elverişli bir ortam sağlar.

 Diş köklerinde oluşan çürükler, şeker hastalarında sıklıkla görülür. Periodontitis sebebi ile diş kökleri ortaya çıkar. Aynı zamanda dişleri çürüklere karşı koruyan tükürükler de azaldığı için köklerde çürük oluşma riski artar. Diş problemlerine ek olarak tat almada sorun yaşamak da yine diyabet hastalarında rastlanan bir diğer problemdir.

Diyabet Hastalarında Ağız ve Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

 Diyabet hastaları için ağız ve diş bakımı çok önemlidir. Ağız ve diş problemlerine çok daha fazla yatkın olan bu insanlar alacakları birtakım önlemlerle olası riskleri en aza indirebilirler. Yapılması gerekenlerden ilki florid içeren bir macunla günde en az iki defa dişleri fırçalamaktır. Aynı zamanda her gün diş aralarını bir diş ipi veya arayüz fırçaları ile temizlemek detaylı bir hijyen sağlar. Bunun yanı sıra şekersiz sakız çiğnemek tükürük salgısında artış yaratacaktır.

Bu Yazı Dikkatinizi Çekebilir: Ağız ve Diş Sağlığı İçin En Faydalı Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x