fbpx
Sakız Çiğnemenin Dişlere Etkisi

Sakız Çiğnemenin Dişlere Etkisi

Sakız çiğnemek hem çocuklar hem de yetişkinler için oldukça keyif vericidir. Rahatlatıcı bir etkisi olan sakız, pek çok çeşidiyle de gönlümüzü çalar. Meyveli sakızlardan naneli olanlara kadar geniş bir ürün yelpazesi raflarda yerini doldurur. Fakat sakız çiğnemeyi sadece keyifli bir aktivite olarak sınırlandırmak pek de doğru olmaz. Yapılan pek çok araştırma sakız çiğnemenin ağız ve diş sağlığı açısından olumlu bir etkisinin olabileceğini göstermektedir. Sakız çiğnemenin dişlere etkisi vardır.

 Sakız çiğneme esnasında sürekli olarak çiğneme hareketi yapmak, ağzın tükürük üretimini hızlandırır. Dişler için oldukça faydalı olan tükürük dişleri yıkar ve yiyecek artıklarının temizlenmesini sağlar. Bu da çürük oluşma ihtimalini azaltır. Kalsiyum ve fosfat içeren tükürük, diş minesini onarmaya yardımcı olur. Ayrıca pH dengesini sağlayarak ağız florasının korunmasına katkıda bulunur. Bir sonraki fırçalamaya kadar ağzın olabildiğince temiz kalmasını sağlar.

 Sakız çiğneme esnasında çene eklemi sürekli çalışır. Bu da bir nevi egzersizdir ve çene kaslarını geliştirir. Sakız aynı zamanda diş etlerine masaj yapar. Ayrıca kişide rahatlatıcı bir etkisi bulunması da yadsınamaz bir gerçektir. Bu anlamda sigara içen kişilerde faydalı olduğu da gözlemlenebilir. Hem kişiye sigarayı unutturabilir hem de sigarasızlığın verdiği gerginliğe iyi gelebilir.

 Marketlerde satılan renkli ve şekerli sakızlar her ne kadar lezzetli olsa da diş sağlığı için hiç de uygun değildir. Ağzımızda yaşayan ve şekerle beslenen bakteriler, beslendikçe asit üretip dişleri çürütürler. Dakikalarca süren çiğneme hareketiyle sakızın içindeki şeker tüm ağza yayılır ve bakteriler için oldukça elverişli bir ortam oluşur. Bu durumda sakız çiğnemek faydadan çok zarar verir.

 Yapılan pek çok klinik çalışma şekersiz veya tatlandırıcılı sakız çiğnemenin diş sağlığı için olumlu etkilerinin olduğunu kanıtlamıştır. Özellikle tatlandırıcılı sakız, ağız bakterileri için bir tuzaktır. Çünkü şekerle beslenen bu zararlı ağız bakterileri tatlandırıcıyı yedikten sonra onu sindiremezler. Asıl besin kaynakları olan şekeri alacak yer kalmayınca bir süre geçtikten sonra ölürler. Diğer bir deyişle tatlandırıcılı sakız bakterileri açlıktan öldürür.

 Tatlandırıcılı sakız çiğneme sonucunda ağız bakterileri gitgide azalır. Bu da plakların azalması ve asidik ortamın nötralize olması ile sonuçlanır. Böylece diş çürüklerinin önüne geçilebilir. Uzmanlar özellikle yemek yedikten sonra 20 dakika süresince şekersiz veya tatlandırıcılı sakız çiğnenmesini önerir.

 Sakız çiğnemek her ne kadar ağız ve diş sağlığına oldukça faydalı olsa da detaylı bir hijyenin yerini tutmaz. Ne olursa olsun günde iki kez diş fırçalamak gerekir. Aynı zamanda diş ipi kullanarak bu temizliğe katkı sağlanmalıdır. Ayrıca sakız çiğnemek bakterilere karşı güçlü bir savaşçı olsa da şekerli gıdalar çok fazla tüketildiğinde sakızın faydası sınırlı olacaktır. Bu sebeple şekerli gıda tüketimini minimuma indirmek en doğrusudur.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Ağız ve Diş Sağlığı İçin En Faydalı Vitaminler ve Mineraller Nelerdir?

1.5 2 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x