fbpx
diş şekil bozukluğu

Diş Şekil Bozukluğu Nedir?

Güzel ve sağlıklı dişlere sahip olmak her insanın hayalidir. Kişinin görüntüsünün tamamlayıcı unsuru olan dişler, özgüvenden insan ilişkilerine kadar pek çok şeyi etkiler. Fakat bazen belli sebeplerden dolayı dişlerde hiç de estetik olmayan bir görüntü ortaya çıkabilmektedir. Bu kötü görüntü çoğu insan için bir kabustur.  Diş şekil bozukluğu çok önemlidir.

 Diş şekil bozukluğu birçok nedenden dolayı ortaya çıkabilir. En önemli faktörlerden birisi genetik yatkınlıklardır. Ayrıca dişlere alınan darbeler ya da süt dişlerinin erken çekilmesi de şekil bozukluklarına neden olabilir. Bunun dışında çocukluktaki birtakım alışkanlıklar da dişlerde şekil bozukluklarına davetiye çıkarır. Parmak emme, emzik veya biberonu uzunca bir süre kullanma, tırnak yeme ve yanak ya da dudak ısırma davranışları dişlerin anormal şekillenmesine sebep olabilir.

 Dişlerin arasında boşlukların olması, anormal yerlerde konumlanması, eksik ya da aşınmış olması, çapraşık bir dizilim, gömülü dişler rastlanabilecek şekil bozukluklarındandır. Diş şekil bozukluğu asimetrik bir yüz ve çene uyumu ile kendini gösterebilir. Aynı zamanda çiğneme, nefes alma ve konuşma esnasında kişiye oldukça sorun çıkarır. Bunun yanı sıra dişler normal şekilde kapanamazlar. Birbirleriyle hiç temas etmeyebilirler ya da anormal şekilde temas edebilirler.

  Diş şekil bozukluğu yaşayan pek çok kişi dişlerini temizlemede büyük zorluk yaşar. Bu da diş eti hastalıklarına ya da çürüklere sebep olabilir. Şekli bozulan dişler çenedeki kaslarda normalden daha çok baskı yapar. Bu durum çenede rahatsızlıklara, kemik ve diş etinde hasarlara, baş, sırt ve omuz ağrılarına neden olabilir. Ayrıca fiziksel sağlığın yanı sıra psikolojik sağlıkta da problemler ortaya çıkabilir. Bu tip diş şekil bozuklukları sosyal hayatı olumsuz yönde etkiler.

Diş Şekil Bozukluğu Tedavisi Nedir?

 Dişlerde şekil bozukluğu çürüklerden kulak ağrılarına kadar pek çok probleme sebebiyet verebildiği için tanı ve tedavisine yeteri kadar önem verilmesi gerekir. Çocuklarda özellikle 7 yaşını geçmeden profesyonel bir tedaviye başlamak, sürecin olumlu sonuçlanması için elzemdir. Fakat genelde 9-14 yaş arasında bu sorunlar göze çarptığından dolayı tedavi bu yaşlarda başlar. 

 Diş şekil bozukluğu için başvurulan pek çok tedavi vardır. Diş teli, şeffaf plaklar, aparey, splint ve headgear bunlardan bazılarıdır. Özellikle diş teli, en yaygın tedaviler arasında yer alır. Ortodontik tedavi de denilen diş teli tedavisi, dişlere hafif ama sürekli bir basınç uygulama prensibine dayanır. Dişlere yapışık olan braketler tedavi süresince dişleri istenilen konuma getirir. Böylece dişler normal ve sağlıklı bir şekil alır. 

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Alzheimer ve Diş Sağlığı Arasındaki İlişki

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x