fbpx
Bruksizm

Bruksizm Nedir ?

Ağrılı çenelerden veya şiddetli baş ağrılarından hiç şikâyet etmediyseniz ancak son zamanlarda bu tür sorunlardan kurtulamıyorsanız bruksizm adı verilen bir rahatsızlığınız olabilir. Gece plağı takarak buna çare bulabilirsiniz. Bruksizm, dişlerinizi sıktığınız veya gıcırdattığınız bir durumdur. İsrail ve Polonya’da yapılan bir araştırmaya göre pandemi başladığından beri gündüz bruksizm %17’den %32’ye yükselir iken gece diş sıkma ise %10’dan %36’ya çıkmıştır.

Bruksizm gece gerçekleştiğinden genellikle bilinçsizsinizdir; dolayısıyla baş ağrısı gibi belirtileri bruksizm işaret etmek zor olabilir. Fakat ne yazık ki net bir tedavisi yoktur. Bruksizm altında yatan nedenleri durdurmak zor olsa da bir gece plağı takarak bruksizm için olumsuz etkilerinden kurtulabilirsiniz.

Gece plakları, sert veya yumuşak olabilen tutucu benzeri plastik birer parçadır. Isırma yüzeylerini kaplar ve dişlerin alt veya üst kısmına takılabilir. Hastalar farklı diş modellerine sahip olduklarından, rahatsızlık vermemesi açısından dişlerinize uyacak şekilde kalıplanarak her hasta için özel olarak tasarlanır.

Gece Plakları Nasıl Çalışır?

Çoğu bruksizm vakası, uyurken dişler için bir gece plağı takarak kolaylıkla tedavi edilebilir. Dişler için olan bu plaklar ayrıca diş koruyucuları, ağız koruyucuları veya gece ısırma plakları olarak da bilinir. Dişlerinizin arasına bir bariyer koyarak çalışırlar. Çenenizi sıktığınızda oluşan gerginliğin hafifletilmesine ve çenedeki kaslara “yastıklama” yapılmasına destek olur. Bu yastıklama yalnızca yüz ve çene ağrısını önlemeye yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda dişlerinizin minesini de korur.

Bruksizm Belirtileri

Bruksizm , çoğunlukla uyku sırasında meydana geldiği için bir probleminiz olduğunun ya da durumun ciddiyetinin farkında olmayabilirsiniz. Bu da sorunu görmezden gelmenize olabilir. Tüm bunlarla birlikte bruksizm yaşadığınızı gösterebilecek ve dikkat etmeniz gereken bazı belirtiler vardır.

  • Hassas dişler
  • Diş ağrısı
  • Dildeki yaralar
  • Yanak dokusu hasarı
  • Kulak ağrısı
  • Çene hassasiyeti
  • Ağrıyan bir yüz

Bu semptomlardan herhangi birinden muzdaripseniz ve geceleri dişlerinizi gıcırdattığınızdan şüpheleniyorsanız çenenizi ve ağzınızı muayene edebilmeleri, sorunu çözmeleri ve gece plakları gibi tedaviler önerebilmeleri için diş hekimine gitmeniz gerekir.

Gece plağı, üst veya alt dişlerin üzerine oturan plastik bir diş cihazıdır. Gıcırdatma veya diş sıkma sırasında kuvvetin çoğu, dişler yerine bu plağa aktarılacaktır. Gece plakları olmadan, mine aşırı derecede aşınabilir ve bu da diş hassasiyetine yol açabilir. Dişler ayrıca yontulmuş veya çatlamış olabilir ve bunları onarmak için kapsamlı restoratif diş tedavileri gerekebilir.

Ne Tür Gece Plakları Vardır?

Çeşitli gece plakları mevcuttur. Bu anlamda profesyonel veya reçetesiz satılan standart kalıp modeller tercih edilebilmektedir. Eczanelerde bulunan plaklar bruksizm azaltmak için işe yarayabilir iken diş hekimi tarafından yapılan özel bir gece plağı seçmenin birçok faydası vardır.

Özel yapım modeller, dişlerinizin detaylı kalıplarını kullanır. Bu nedenle diğerine nazaran çok daha rahattır. Diş hekiminiz, gece koruyucunuzun eklem üzerinde başka sorunlara yol açmaması için takma işlemi sırasında çenenizin hizasını da dikkate alacaktır. Reçetesiz alınan bir plak ise düşük maliyeti nedeniyle ilk başta çekici görünse de özel yapım gece plakları uygun bakımla yıllarca dayanır ve bu onları uzun vadede daha uygun maliyetli bir seçenek haline getirir.

Eczanelerde, her ağza az çok uyan standart bir gece plağı bulunur. Bu ürünler herhangi bir ağza uyacak şekilde önceden kalıplanmıştır. Ne yazık ki bu tür gereçlerin uzun süreli kullanımı, dişlerinizin şekli için özel olarak yapılmadığından, ısırma şeklinizin kaymasına neden olur. Profesyonel plaklar ise dişlerinizin ölçüsü kullanılarak yapıldıkları için kişiselleştirilmiş bir çözüm sunar. Bir diş hekimi, sadece size uyan bir gece plağı yapmak için profesyonel malzemeler ve teknikler kullanır.

İlginizi Çekebilir: Oral Covid-19 Enfeksiyonları Diş Güvenliğini Nasıl Etkiler?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x