fbpx

Bruksizm Nedir? Belirti ve Semptomları Nelerdir?

Bruksizm Nedir? Belirti ve Semptomları nelerdir?

Bruksizm nedir?

Kendinizi ağrılı çene kaslarıyla veya baş ağrısıyla uyanırken bulursanız, bruksizmden muzdarip olabilirsiniz – dişlerin taşlanması ve sıkılması. Bruksizm dişlerin ağrılı veya gevşek olmasına neden olabilir ve bazen dişlerin parçaları tam anlamıyla öğütülür. Sonunda, bruksizm çevresindeki kemik ve dişeti dokusunu yok edebilir. Temporomandibular eklem sendromu gibi çene eklemini içeren sorunlara da yol açabilir.

Diş gıcırdatma sorunum olup olmadığını nasıl bilebilirim?

Birçok insan için bruksizm bilinçsiz bir alışkanlıktır. Birisi uyurken korkunç bir öğütme sesi çıkardığını söyleyene kadar bunu yaptıklarının farkında bile olmayabilirler. Diğerleri için, rutin bir diş muayenesi dişlerinin aşındığını veya diş minesinin kırıldığını keşfetmeleridir.

Bruksizmin diğer potansiyel belirtileri arasında yüz, baş ve boyun ağrıları bulunur. Diş hekiminiz doğru bir teşhis koyabilir ve yüz ağrısı kaynağının bruksizmden kaynaklanıp kaynaklanmadığını belirleyebilir.

Nasıl Tedavi Edilir?

Sizin için uygun tedavi, soruna neyin neden olduğuna bağlı olacaktır. Dikkatli sorular sorarak ve dişlerinizi iyice inceleyerek diş hekiminiz bruksizminizin potansiyel kaynağını belirlemenize yardımcı olabilir. Diş hasarı miktarına ve olası nedenine bağlı olarak diş hekiminiz şunları önerebilir:

  • Uyurken bir aparat takmak – diş hekiminiz tarafından dişlerinize uyacak şekilde özel olarak yapılmış olan cihaz, üst dişlerin üzerine kayar ve alt dişlere karşı taşlanmasını önler. Bir cihaz bruksizmi yönetmek için iyi bir yol olsa da, bir tedavi değildir.
  • Rahatlamanın yollarını bulma – Günlük stres, bruksizmin önemli bir nedeni gibi göründüğü için, stresi azaltan her şey müzik dinlemeye, kitap okumaya, yürüyüşe veya banyo yapmaya yardımcı olabilir. Stresli durumlarla başa çıkmanın etkili yollarını öğrenmek için danışmanlık almanıza yardımcı olabilir. Ayrıca, yüzünüzün kenarına ılık, ıslak bir bez uygulamak, ağrılı kasları gevşemeye yardımcı olabilir.
  • Bir veya daha fazla dişin “yüksek noktalarının” ısırmanıza bile azaltılması – Dişlerin birbirine tam olarak uymadığı anormal bir ısırık da yeni dolgular, kronlar veya ortodonti ile düzeltilebilir.


Çene eklemi sorunları nelerdir? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x