fbpx
diş eti çekilmesi

Diş Eti Çekilmesi Nedir? Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

Diş eti çekilmesi, çene kemiğinin üzerini tamamen örten bir dokudur. Bu pembe renkli ve sağlam doku, diş köklerini de içinde barındırır. Ağız ve diş sağlığı konusunda akla hemen dişler gelse diş eti hastalıkları da dikkate alınması gereken ciddi sağlık problemleridir. Diş eti çekilmesi, diş eti iltihabı gibi sorunlardan acı çeken insan sayısı hiç de azımsanacak gibi değildir. Diş eti şişmesi ise bu sorunlardan en yaygın olanıdır.

 Diş eti şişmesi çoğu zaman diş eti ve dişin birleştiği noktada görülür. Hatta bazen şişlik dişin bir bölümünü kapatabilir. Diş eti şişmesi genelde kızarıklıkları da beraberinde getirir. Her ne kadar basit bir sorun gibi gözükse de durum hiç öyle değildir. Kişiyi özellikle yemek yerken, konuşurken veya ağzını hareket ettirirken rahatsız eder. Ayrıca kişide diş eti kanaması ve sıcak ya da soğuk besinlere karşı bir hassasiyet de oluşabilir.

 Diş eti şişmesinin birçok nedeni olabilir. Bunlardan en yaygın olanı ise yetersiz ağız hijyenidir. Dişlerin düzenli olarak fırçalanmaması ağızda bakteri ve plak birimine sebep olur. Uzun bir süre temizlenmeyen bu plaklar zaman içinde sertleşerek tartar yani diş taşı oluşturur. Plak ve tartar ise diş eti şişmesine ve iltihabına neden olur.

  Hamilelikte, diş eti çekilmesi probleminin ortaya çıkma olasılığı artar. Gebelikteki hormonal değişimler diş eti hastalıkları için belirleyici bir sebeptir. Bunun yanı sıra gebelikte diş etlerinde kan akışı artar. Bu da tahrişleri kolaylaştırarak diş eti şişmesi için davetiye çıkarır. Bu sebeple özellikle hamilelik döneminde ağız ve diş sağlığı konusunda yoğun çaba sarf edilmelidir.

 Yetersiz ve dengesiz beslenme diş eti şişmesi için sağlam bir sebeptir. Özellikle B ve C vitaminlerinin yetersiz alınması diş ve diş eti hastalıklarına ve dolayısıyla diş eti şişmesine yol açabilir. Ayrıca bakteri, mantar ve virüslerden kaynaklanan bazı enfeksiyonlar iltihaplanmalara ve şişliklere neden olabilir. Bunun yanı sıra tedavi edilmeyen diş çürükleri diş eti şişmesi ve apse ile sonuçlanabilir.

Peki diş eti şişmesine ne iyi gelir? Diş eti şişmesi, çoğunlukla düzgün ağız bakımı ve yumuşak gıdaların tüketilmesi ile birkaç gün içinde kendiliğinden geçer. Fakat eğer bu durum bir haftadan uzun sürüyorsa tıbbi bir müdahale gerekebilir. Her ne kadar basit bir hastalıkmış gibi gözükse de tedavi edilmezse diş eti çekilmesi veya diş kaybı gibi başka sağlık sorunlarına neden olabilir. Bundan dolayı bir haftadan uzun süren diş eti şişmesi sorunu yaşayanların hemen bir hekime başvurması gerekir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Sigaranın Ağız ve Diş Sağlığına Etkileri

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x