fbpx
diş uçlarının şeffaflaşması

Diş Uçlarının Şeffaflaşması Nasıl Önlenir?

Her gün aynada kendinize defalarca bakarsınız ve belki dakikalarca yüzünüzü incelersiniz. Yüzün en görünür bölgesi olan dişlerde oluşan herhangi bir sorun direkt dikkatinizi çekebilir. Bu sorunlardan birisi de saydam veya şeffaf dişlerdir. Peki dişler neden şeffaflaşır? Diş uçlarının şeffaflaşması ciddi bir durum mudur?

 Diş şeffaflaşması ilk olarak mine kaybına işaret eder. Diş minesi, dişleri koruyan bir kalkan gibidir. Burada oluşacak herhangi bir aşınma daha büyük sorunlara neden olabilir. Sitrik meyveler, gazlı içecekler ve şeker, mine erozyonunu hızlandırarak diş uçlarının şeffaflaşması için davetiye çıkarır.

 Reflü; asit, safra ve mukustan oluşan mide salgılarının yemek borusuna ya da ağza kadar çıkmasıdır. Oldukça asidik olan bu sıvı ağza geldikçe dişlerle temas eder. Bu da diş minesi için yıpratıcı bir etkide bulunur. Tedavi edilmeyen reflü hem başka mide hastalıkları hem de diş uçlarının şeffaflaşması için bir sebep olabilir.

 Bulimia, alkolizm gibi rahatsızlıklarda kişi sık sık bulantı problemi yaşar. Hamilelikte de yaşanan bu problem, sürekli kusmaya bağlı olarak genel vücut sağlığını tehdit eder. Mide asidinin sürekli ağza gelmesine bağlı olarak özellikle diş minesi büyük zarar görür. Bu da diş uçlarının şeffaflaşması ile sonuçlanır.

 Mine hipoplazisi, diş minesinin normalden daha az gelişimini açıklayan bir rahatsızlıktır. Genetik sebepleri olan bu problem, diş minesinin oldukça ince olmasına veya yarı şeffaf dişlere sahip olmanıza neden olabilir. Bunun yanı sıra çölyak hastalarının birçoğunda diş uçlarının şeffaflaşması problemi gözlemlenir.

 Kullanılan bazı ilaçlar, diyabet, yaşlanma veya az su tüketme gibi sebeplerden dolayı ağız kuruluğu ortaya çıkabilir. Kulağa her ne kadar önemli bir durummuş gibi gelmese de tedavi edilmediği sürece çok ciddi sonuçlar doğurabilecek bir problemdir. Örneğin diş uçlarının şeffaflaşması ve diş çürükleri ağzı kuruluğu sonucu olarak ortaya çıkabilir.

 Eğer  Diş uçlarının saydamlaşma veya şeffaflaşma gibi bir durum gözlemliyorsanız yapmanız gereken ilk şey bir hekime danışmaktır. Diş hekimi bu durumun nedenini saptayarak uygun bir tedaviye başlayabilir. Bu tip durumlarda genellikle dolgu ve porselen kuronlar tercih edilir. Böylelikle diş minesinin daha fazla yıpranması engellenmiş olur.

 Her hastalıkta olduğu gibi diş şeffaflaşması için de yapılacak en iyi şey daha o ortaya çıkmadan ona engel olmaktır. Bunun için de ilk adım reflü gibi bir rahatsızlığınız varsa hemen tedavi olmanızdır. Bir diğer önemli şey ise asitli içeceklerden olabildiğince uzak durmaktır. Tükettiğiniz durumlarda pipet kullanmanız ve hemen sonrasında ağzınızı çalkalamanız oluşacak zararı en aza indirger.

 Diş çürüklerinin baş sebebi olan şeker aynı zamanda diş şeffaflaşması için de sağlam bir nedendir. Bu yüzden şekerli gıdalardan olabildiğince kaçınmanız en doğrusudur. Ayrıca ağız için en yararlı sıvı olan tükürük de bir diğer önemli noktadır. Bol bol su içmek veya şekersiz sakız çiğnemek, tükürük üretimini artırarak ağız ve diş sağlığınızı korumanıza yardımcı olur.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Eti Çekilmesi Nedir? Diş Eti Şişmesi Neden Olur?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x