fbpx
sağlıklı dişler

Sağlıklı Dişler İçin İpuçları

Sağlıklı dişler sahip olmayı herkes çok ister. Çünkü hem güzel görünürler hem de hayatı oldukça kolaylaştırırlar. Ağızda yaşanabilecek herhangi bir sorun tüm hayatınızı kısıtlayabilir. Örneğin çürük bir diş, siz yemek yerken veya konuşurken oldukça acı verir. Bu yüzden ağız ve diş sağlığı konusunda titiz olmanız mutluluğunuz için çok önemli. Peki sağlıklı dişler için ne yapmalı?

 Sağlıklı dişler için yapılması gerekenlerin başında düzenli bir ağız temizliği gelir. Dişlerinizi günde iki defa florürlü bir diş macunuyla fırçalamanız, ağınızda bakteri ve plak oluşumuna engel olur. Fakat her ne kadar titiz bir fırçalama yapılsa da dişlerin arasına yerleşen yemek artıkları kolay kolay temizlenmeyebilir. Bu sebeple özellikle gece yatmadan önce diş ipiyle detaylı bir ağız temizliği yapmanız gereklidir. Ayrıca elma, havuç gibi lifli ve sert gıdalar tüketmeniz de dişlerinizin temizlenmesine yardımcı olur.

 Sağlıklı dişler için ipucu arayanların yapması gereken bir diğer şey şekerli gıdalardan kaçınmaktır. Şeker, ağız bakterileri için bir nevi ödüldür. Şekerli ortamda beslenip daha çok üreyen ağız bakterileri, çürükler başta olmak üzere pek çok diş ve diş eti problemine yol açar. Bu yüzden şekerli ve asitli gıdalardan olabildiğince uzak durmak veya tüketimden hemen sonrasında dişleri fırçalamak en doğrusudur.

 Vitaminler ve mineraller vücudumuzun sağlıklı bir şekilde çalışması için gereklidir. Bunların eksikliğinde ağız ve diş sağlığı bozulmaya mahkumdur. Örneğin B12 vitamini eksikliğinde ağız yaraları görülebilir veya kalsiyum eksikliği diş gelişime ket vurabilir. Bu yüzden dengeli ve sağlıklı beslenerek dişlerinize ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineralleri vermelisiniz.

 Bir sodanın kapağını açmak ya da ceviz kırmak için bazen dişlerimizi kullanıyoruz. Bu her ne kadar pratik bir uygulama olsa da dişler için oldukça riskli olabilir. Kabuklu sert yiyecekler diş kırıklarına ya da çatlaklarına neden olabilir. Bu da çürükle sonuçlanabilir.

 Sakız çiğnemek neredeyse herkesin keyif aldığı bir aktivitedir. Fakat özellikle şekerli sakızlar ağızdaki bakterilerin sayısını artırarak diş çürüklerine yol açabilir. Bunun yerine şekersiz sakız çiğneyerek sağlıklı dişler için bir adım atabilirsiniz. Çünkü sakız çiğnemek hem ağız ve çene kaslarını çalıştırır hem de tükürük salınımını artırır. Bu da dişlerinizi temizlenmesine yardımcı olur.

 Pek çok insan sadece bir problem yaşadığında diş hekimine gitmeyi tercih eder. Fakat genellikle var olan sorun çok ilerlemiştir ve bu da daha çok acıya yol açar. Her ne kadar diş hekimine gitmek kulağa ürkütücü gelse de durum hiç öyle değildir. 6 ayda bir düzenli olarak diş hekimi kontrolüne gitmek henüz oluşmaya yeni başlayan bir sorunu erkenden fark etmeye ve çözmeye yardımcı olur. Bu da uzun vadede daha az acı demektir.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Diş Uçlarının Şeffaflaşması Nasıl Önlenir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x