fbpx

Çocuklarda Diş Beyazlatma Önemli Mi ?

Çocuklarda diş beyazlatma kitleri çeşitli şirketler tarafından satılabilmektedir ve bunlardan bazıları, görünümü konusunda endişeli olan gençleri hedef almaktadır. Ebeveynlerin evde diş beyazlatma kitlerinin hangi güvenlik prosedürlerini sunduğunu ve reşit olmayanlar için en iyi seçeneklerin hangileri olduğunu öğrenmeleri önemlidir.

Diş Beyazlatma İşlemleri Çocuğunuz İçin Güvenli mi?

Güvenli ve etkili beyazlatma; yalnızca bir diş hekiminin tam olarak uyabileceği, özel yapım bir beyazlatma plağının kullanılmasını gerektirir. Uygun önlemler alınmazsa bu malzemeler; hassas dişleri ve diş etlerini kötüleştirebilir, dolgular veya kuronlar gibi mevcut diş restorasyonlarına zarar verebilir.

Çoğu durumda diş beyazlatma, daha parlak bir gülüş isteyen gençler için güvenlidir. Pediatrik diş hekimi (çocuk diş hekimliği) gözetiminde yapıldığında diş beyazlatmanın gençler için güvenli bir yöntem olduğu bilinmektedir. Bununla birlikte, gençlerde diş beyazlatma sırasında güvenlik söz konusu olduğunda dikkat edilmesi gereken birkaç önemli nokta vardır.

Profesyonel ürünler: Öncelikle, çocuğunuzun sadece çocuk diş hekiminiz tarafından reçete edilen profesyonel diş beyazlatma ürünlerini kullanmasına izin verdiğinizden emin olun.

Resmi onay: Çocuğunuz için düşünülen diş beyazlatma ürününün Sağlık Bakanlığı, Türkiye Sağlık Vakfı ve Türk Diş Hekimleri Birliği gibi yetkili kuruluşlar tarafından onaylandığına emin olmak için diş hekiminizle konuşun.

Talimatlar: Çocuğunuzun diş beyazlatma ürünlerini (evde satılan diş beyazlatma ürünleri olması durumunda) tam olarak diş hekiminin yönlendirmesine göre kullanıp kullanmadığını takip edin.

Diş hekiminin rehberliği: Diş beyazlatmak isteyen gençlerin çoğu bu sorumluluğa sahip olacak kadar olgundur, ancak her vaka muhakkak benzersizdir. Bu nedenle, diş hekiminizle konuşmak ve çocuğunuzun hazır olduğunu düşündüklerinden emin olmak önemlidir.

Çocuğunuz Diş Beyazlatmaya Ne Zaman Başlamalı?

Diş beyazlatma için doğru yaş, çocuğun kendisine bağlıdır. Birçok diş hekimi; süt dişleri kalıcı dişlere göre daha savunmasız olabileceğinden, diş beyazlatmanın tüm daimi dişlerin bulunduğu 14 yaşından önce yapılmamasını tavsiye eder. Diş pulpasının tamamen oluştuğu 14 yaşına kadar beklemek, diş beyazlatmada daha sınırlı bir hassasiyet yaratacaktır.

İlgili Potansiyel Riskler

Parlak bir gülümseme elde etmek için beyazlatma işlemi sırasında çocuğun yanık izi veya diş eti problemi olmadığından emin olmalısınız. Beyazlatıcı jelin ağızda yaralara neden olabileceğini, çok sık kullanıldığında diş minesini bozabileceğini ve diş hassasiyeti riskini artırabileceğini bilmeniz gerekir. Çocuğunuzun dişlerini beyazlatmakla ilgileniyorsanız genç yaştaki sağlıklı ağızlara sahip hastalar için profesyonel diş beyazlatma işlemi yapabilecek bir diş hekimine gitmesini sağlayın.

Büyük Çocuklar İçin Diş Beyazlatma Seçenekleri

Siz ve çocuklarda diş beyazlatma hakkında daha fazla bilgi edinmek isterseniz diş hekimi, bu işlemin doğru tedavi olup olmadığını belirlemek için bir değerlendirme yapacaktır. Dolayısıyla diş beyazlatma kitlerinin risklerini azaltmak adına farklı yollar da önerebilir. Eğer ikiniz de çocuğunuzun dişlerini beyazlatmanın iyi bir fikir olduğu konusunda hemfikirseniz diş doktorunuz gerekli tedaviyi uygulayacaktır.

Diş Beyazlatma Şeritleri ve Jelleri

Diş lekelerinin görünümünü azaltmak için diş etlerine beyazlatma şeritleri uygulanabilir. Bu şeritler, diş etlerine sürülür ve beyazlatma solüsyonuna göre belirli bir süre orada kalır. Uygulama 1 saatte sonlanabilir iken başka bir çözüm gece boyunca sürdürmeyi gerektirebilir. Diş beyazlatma plakları dişlerin üzerine yerleştirildikten sonra sıklıkla diş beyazlatma şeritleri ve jelleri uygulanacaktır. Bu jeller, dişlerdeki lekeleri gidermek için evde veya diş hekimi tarafından kullanılabilir.

Beyazlatıcı Diş Macunu

Beyazlatıcı diş macunu, dişlerin önündeki ve arkasındaki lekelerin çıkarılmasına yardımcı olabilir. Çocuklar, dişlerini normal diş macunu ile fırçaladıktan sonra günlük olarak kullanılabilirler. Beyazlatıcı diş macunu, hekim tarafından muayenehanede tedavi sırasında da uygulanabilir.

Profesyonel Diş Temizleme

Profesyonel diş temizliği, herhangi bir diş beyazlatma tedavisi görmeden önce gençler için yardımcı olabilir. Profesyonel bir temizlik, dişlerdeki plak ve tartarı temizleyecektir. Bu, diş beyazlatma tedavisi sırasında diş hassasiyetinin oluşmasını önlemeye yardımcı olacaktır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Sağlıklı Dişler İçin İpuçları

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x