fbpx
diş beyazlatma kalemi

Diş Beyazlatma Kalemi Nedir?

Yüzyıllardan beri beyaz ve sağlıklı dişler biz insanlar için sarsılmaz bir güzellik standardı olmuştur. Beyaz dişlere ve dolayısıyla güzel bir gülümsemeye sahip olmak isteyen insanlar pek çok yol denerler. Hem evde yapılan birtakım karışımlarla hem de profesyonel dokunuşlarla beyaz dişlere sahip olmanın bir yolunu bulmaya çalışırlar. Diş beyazlatma kalemi de bu yollardan birisidir.

 Her yerde kolaylıkla bulabileceğiniz diş beyazlatma kalemi, son zamanların yeni trendi haline geldi. Çok hızlı bir çözüm sunan bu kalemler marketlerde bile satılmaya başlandı. Bu kalemlerden bir fayda görebilmek için 5-14 gün arası bir süre kullanmak gerekir. Kalemi her gün dişlerinize uygulamanız ve birkaç saat beklemeniz yeterlidir.

 Diş beyazlatma sonucunda elde edilen etkiler kişiden kişiye farklılık gösterir. Bazıları birkaç gün içerisinde istediği beyazlıkta dişlere kavuşurken bazıları için bu süreç biraz daha uzun sürebilir. Hatta diş beyazlatma kalemi kullananlar arasında hiçbir fayda görmeyenler bile vardır. Seçtiğiniz kalemlerin markası dahi elde edeceğiniz sonucu değiştirebilir.

 Diş Beyazlatma Kalemi ile Profesyonel Diş Beyazlatma Arasında Fark Var mıdır?

  Diş beyazlatma kalemi, çok düşük oranda beyazlatıcı madde içerir. Bu nedenle etkisi, yüksek konsantrasyonlu jellere oranla etkilere çok daha azdır. Örneğin yüksek konsantrasyonlu bu jeller %10 – 30 hidrojen peroksit içerir. Düşük konsantrasyonlu beyazlatma kalemleri ise %10’dan daha az hidrojen peroksit içerir. Bu da etki bakımından ciddi bir fark olduğu anlamına gelir.

 Bir profesyonel diş beyazlatma yöntemi olan ev tipi diş beyazlatma, bu kalemlere göre çok daha güvenlidir. Çünkü diş yapınıza uygun bir kalıp kullanarak süreç işler. Fakat beyazlatıcı kalemlerde fazladan beyazlatıcı jel yutma ihtimaliniz çok daha fazladır. Ayrıca diş hekimlerince yapılan uygulamalar öncesinde diş etleriniz koruyucu jelle kaplanır. Bu da ağartıcı maddelerin diş etleri ile temasını keser. Ama diş beyazlatma kalemleri, tüm dokuları bu kimyasallara maruz bırakır.

Diş Beyazlatma Kalemi Zararlı mıdır?

 Diş beyazlatma her ne kadar pratik ve ucuz gözükse de çok da masum olduğu söylenemez. Çünkü bu kalemler dişler minesinde aşınmaya sebep olabilir. Bu da dolaylı olarak diş hassasiyetine yol açabilir. Bu durum her ne kadar geçici olsa da kalıcı hasarlarla da sonuçlanabilir. Ayrıca içerdiği maddeler ağızdaki yumuşak dokuların ve özellikle diş etlerinin tahriş olmasına sebep olabilir.

 Her uygulamanın olduğu gibi diş beyazlatma kalemlerinin de olası yan etkileri vardır. Bu yüzden kullanmadan önce mutlaka diş hekimine danışmanız gerekmektedir. Özellikle de hali hazırda herhangi bir diş veya diş eti problemi yaşıyorsanız, bu tarz ürünleri bilinçsiz şekilde kullanmamanız en doğrusudur.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Çocuklarda Ortodontik Tedavi Ne Zaman Başlamalıdır?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x