fbpx
ortodonti

Ortodontik Tedavi Neden Önemlidir?

Çocuğunuzun ortodontik tedaviye ihtiyacı  olup olmadığını mı merak ediyorsunuz? Doğru yere geldiniz. Ortodonti, çocuğunuzun ağız sağlığı bakımının çok önemli bir parçasıdır.

Ortodontik tedavinin amacı nedir?

Tel tedavisinin amacı, diş hizalaması ve çene pozisyonu sağlıklı olan, fonksiyonel bir “ısırma” yaratmaktır. Çeneler ve dişler doğru bir şekilde hizalandığında, doğanın amaçlandıkları gibi işlev görürler. Bu ağız sağlığını ve genel fiziksel sağlığı arttırır. Tel tedavisinin çekici bir gülümseme getirmesi de bir avantajdır.

Ortodontik tedavi çocuğuma nasıl yardımcı olacak?

Tel tedavisi çocuğunuzun ısırmasına ve çiğnemesine yardımcı olur ve konuşmaya katkıda bulunur. Dişler düzgün çalıştığında, hoş görünme eğilimindedirler. Çekici bir gülümseme tel tedavisinin hoş bir yan etkisidir ve duygusal faydaları olabilir. Tel tedavisi dişleri, dudakları ve yüzü orantılı hale getirdiğinden özgüven ve benlik saygısı artabilir. Düz dişler çürümeye, diş eti hastalığına ve yaralanmaya daha az eğilimlidir.

Tel tedavisi sadece estetik amaçlıdır, değil mi?

Yanlış! Tel tedavisinde gözle görülenden çok daha fazlası vardır. Geliştirilmiş bir görünüm en belirgin sonuçtur. Ancak dişler ve çeneler aynı hizada olduğunda, fonksiyonun (ısırma, çiğneme, konuşma) da iyileştirilmiş olur.

Tel tedavisiden kaynaklanan güzel gülümseme, iyi ağız sağlığının dışa işaretidir ve hastanın genel refahı için zemin hazırlar. Tel tedavisi, sağlık hizmetlerinde genellikle gerçekleştirilenden daha büyük bir rol oynamaktadır.

Ortodontik Tedavi

Çocuğumun ortodonti sorunları nereden geldi?

Çoğu ortodontik problem kalıtsaldır. Bazıları parmak emme, ağız solunumu, diş hastalığı, anormal yutma, zayıf diş hijyeni veya bebek dişlerinin erken veya geç kaybı, kazalar ve zayıf beslenmeyle zamanla “edinilir”. Bazen kalıtsal bir problem, edinilmiş bir problemle karmaşıklaşır. Sebep ne olursa olsun, ortodontistler genellikle çoğu koşulu başarılı bir şekilde tedavi edebilirler.

Tel tedavisi için doğru yaş nedir?

Tel tedavisi için tek bir “doğru” yaş yoktur. İdeal olarak, çocuklar 7 yaşında bir değerlendirmeden geçmelidir. Ancak buna ihtiyaç duyan bir kişi için tedaviye başlamak için ideal bir zaman vardır. Zamanlama çocuğun sahip olduğu veya geliştirmekte olduğu sorunun türü ve çocuğun diş gelişimi aşaması ile belirlenir. Bazı hastalar sadece diş hareketine ihtiyaç duyarken, diğerleri çenelerinin büyümesini yönlendirmek veya kemiği yeniden şekillendirebilen emme alışkanlığını veya anormal yutma şeklini düzeltmek için yardıma ihtiyaç duyabilir. Çocuğunuzun tedavi edilmesi için size en uygun zamanı bildirmek için ortodontistinize güvenin.

12-18 yaş arası gençlerde ağız-diş bakımı nasıl olmalıdır adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x