fbpx
ağız bakterileri

Ağız Bakterileri ile İlgili Bilmeniz Gerekenler Nelerdir?

Vücudumuz, milyarlarca mikroorganizmadan oluşan bir evrendir. Bu mikroorganizmaların büyük bir kısmını da bakteriler oluşturur. Bu bakteriler iyi ve kötü olmak üzere ikiye ayrılır. Dış dünya ile en çok teması bulunan bölgemiz olan ağız, bakterilerden oluşan kocaman bir dünyadır. Dilimiz, dişlerimiz ve diş etlerimiz bu ağız bakterileri ve mantarlar ile çevrilidir.

 Ağımızın içinde yaşayan yaklaşık 700 mikroorganizma türü arasında yer alan iyi bakteriler, zararlı bakterilere karşı savaşır ve onların büyümesini engeller. Kötü bakteriler ise plak ve asit oluşturur. Bu mikroorganizmalar da her canlı gibi yaşar, büyür, yemek yer ve ürerler.

 Ağız bakterileri, tükettiğiniz yiyecek ve içeceklerdeki şekerle beslenir. Sonrasında ağızda atık ya da plak bırakır. Diğer bakteriler ise bunları aside çevirir. Bu asit diş minesini aşındırabilecek kadar güçlüdür. Bu durum da diş çürümelerine ve plak oluşumuna sebep olabilir. Bu çürükler de diş kayıplarının ve iltihapların nedeni olabilir.

 Ağız, vücudumuz için bir kapı görevi görür. Oral yolla vücuda giren zararlı mikroorganizmalar tüm sisteme zarar verebilir. Özellikle kan yoluyla vücudun uzak bölgelerine gidebilen , pek çok hastalığa yol açabilir. Diyabet, kalp hastalığı ve olumsuz gebelik sonuçları bunlardan sadece birkaçıdır.

 Artan ağız bakterileri, ağız florasının bozulmasına sebep olabilir. Peki flora nasıl bozulur? En önemli sebeplerinden birisi çok fazla şekerli ve nişastalı gıdalar tüketmektir. Bu gıdaları çok seven kötü , daha çok asit üretir. Bir diğer tetikleyici sebep yetersiz ağız bakımıdır. Düzenli olarak temizlenmeyen ağız, bakteriler için adeta bir cennettir. Bunun yanı sıra alkol, sigara ve antibiyotik kullanımı da ağız florasını bozabilir.

Ağız Bakterileri Nasıl Yok Edilir?

 Ağız içi bakterileri yok etmek günlük rutinimizdeki yapacağımız birkaç değişiklikle mümkündür. Dikkat edilmesi gereken ilk konu beslenme düzenidir. Şekeri çok seven ağız florası bakterileri, yediğiniz şekerli ve nişastalı gıdalardan beslenerek dişlerinize zarar verirler. Şekerli gıdaları, asitli içecekleri olabildiğince az tüketmek, atılacak önemli bir adımdır. Aynı zamanda alkol ve sigara kullanmamak da ağız bakterileri karşısında alacağınız bir diğer önlemdir.

 Kötü bakterilerle savaşmak kadar iyi bakterilerin de çoğalmasını teşvik etmek çok önemlidir. Bunun için de yoğurt, turşu ve ekşi mayalı ekmek gibi fermente gıdaları tüketebilirsiniz. Ayrıca bol bol meyve, sebze, süt ve süt ürünleri ve yeşil ya da siyah çay tüketmek de sağlıklı bir ağız florası için gereklidir.

 Sağlıklı olsun ya da olmasın her gıdanın artığı ağızda kalmaya devam eder. Bundan dolayı günde iki defa florürlü bir diş macunu ile ağız temizliği yapmak, ağzınızın asit seviyesini dengeler. Bu da çürüklerin oluşma ihtimalini minimuma indirir. Ayrıca diş ipi kullanmak, diş fırçasının ulaşamadığı yerlerdeki yemek artıklarını temizlemeye yardımcı olur. Ağız bakterileri için gargara kullanmak da ağız bakımı rutininize eklemeniz gereken bir diğer uygulamadır.

Bu Yazı İlginizi Çekebilir: Ağız ve Diş Bakımı ile İlgili Yanlış Uygulamalar Nelerdir?

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x