fbpx

Yirmilik Diş Çekiminden Sonra Nasıl Diş Fırçalanmalı?

Yirmilik diş çekimi her gencin kara listesinde. Ne yazık ki, birçok genç yetişkin için, yetişkin olma ve bu zorlukların bazılarından geçme sürecinin bir parçası. Herkes kendisini yirmi yaş dişlerinin çekimi için hazırlar. Makaleleri okur, videolar izler ve arkadaşlarına deneyimlerinin nasıl olduğunu sorar. Ancak birçok insanın sormadığı şey, yirmilik diş çekiminden sonra ne olur? Ağzım kendini iyileştirirken bakımını nasıl yapmalıyım? Sıkça sorulan bir soru, yirmilik diş çekiminden sonra dişlerinizi nasıl fırçalamalısınız? Bu yazıda, yirmi yaş dişlerinizin çekiminden sonra dişlerinizi düzgün bir şekilde fırçalamak için atmanız gereken beş temel adımı söyleyeceğiz.

  1. Yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanın: Bu, yirmilik diş çekiminden sonra dişlerinizi fırçalama işleminde muhtemelen en önemli adımdır. İyileşme sürecinde dişin etrafındaki diş eti dokusuna zarar vermemek için yumuşak kıllı bir diş fırçası kullanmalısınız. Diş hekimleri yirmi yaş diş çekimi sonrası tamamen iyileşmenin yaklaşık 6-8 hafta sürdüğünü belirtiyor. Bu süre zarfında, o bölgede herhangi bir travmadan kaçınmak için yumuşak bir diş fırçası kullanmak çok önemlidir. Orta ve sert kıllı diş fırçaları sadece diş eti dokusuna zarar vermekle kalmaz, aynı zamanda çalışmalar bitişik diş hasarına da neden olabileceğini göstermiştir. Birçok hasta, daha sert kıllı diş fırçaları kullanarak bitişik bölgelerde diş hassasiyetine sahip olur, bu nedenle her ne pahasına olursa olsun bunlardan kaçınmaya çalışın.
  • Minimum güçle çok nazikçe fırçalayın: Yirmi yaş dişlerinin yerleri iyileşirken bitişik dişleri de hafifçe fırçalamayı tercih etmelisiniz. Çok agresif fırçalama bitişik dokulara zarar verebilir ve iyileşme sürecinin çok daha uzun sürmesine neden olabilir. Hızlı iyileşme ve yara kapanması için daha yumuşak vuruşlar gereklidir. Diş eti dokunuz tamamen iyileşene kadar en az 6 hafta boyunca minimum miktarda güç kullanmalısınız.
  • Dişlerinizi fırçaladıktan sonra normal ağız durulama suyu kullanmayın: Normal ağız durulama sularının içinde az miktarda alkol elementi olduğundan, alkolsüz ağız durulama suyu kullandığınızdan emin olun. Alkol doku iyileşmesini engelleyebilir ve yirmi yaş diş boşluğuna zarar verebilir ve iyileşme süreci devam ederken ağrı ve rahatsızlığa neden olabilir. Ağız durulama sularının alkolsüz versiyonunu veya eser miktarda alkol içeren başka bir gargara kullanmayı deneyin.
  • Diş fırçanızı küçük dairesel hareketler ile kullanın: Ekstraksiyon bölgelerine bitişik dişleri temizlemek için küçük dairesel hareketler önerilir. Bu bitişik dişlerinize ve düzgün bir şekilde iyileşmek için zamana ihtiyaç duyan dişeti dokusuna zarar verebilecek bir dizi hareketi önler.
  • Bir tükürme hareketi kullanmadan ağzınızı tamamen durulayın: Hastalara dişlerini fırçaladıktan sonra suyun ağzınızdan yavaşça dışarı çıkmasını öneriyoruz. Tükürme eylemi, işlemden sonra şiddetli ağrıya neden olabilecek iyileşmeyen diş boşluğuna neden olabilir.

Yirmilik dişleriniz çıkarıldıktan sonra uygun şekilde fırçalamak, iyileşme süresinin daha hızlı olmasına ve çıkarılan bölgelerde herhangi bir hasarı önleyebilir. Diş hekiminize başka önerileri olup olmadığını sorabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı okumak için tıklayınız.

4 1 vote
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x