fbpx
ortodontik tedavi

Ortodontik Tedavi Nedir?

Ortodontik tedavi başladığında ortodontist, bir süre boyunca dişleri ideal pozisyonlarına getirmek için diş telleri veya hizalayıcılar gibi “aletleri” kullanarak dişler üzerlerine nazik ve kontrollü kuvvetler yerleştirir ve dişleri hareket ettirir. Diş hareketi, kemik dokusunun bozulması ve yeniden inşası sayesinde olur.

“Aktif” tedavinin sonunda (dişler hareket ettirilirken) çoğu hasta dişlerin yeni pozisyonlarını sabitlemek ve desteklemek için tutucu (şeffaf bir plak) takacaktır.

Bu gerçekten karmaşık bir biyolojik süreçtir ve ortodontistler, 5 yıllık diş hekimliği eğitimi ve ardından akredite bir ortodonti programında  iki ila üç yıllık eğitim de dahil olmak üzere yıllarca çok yönlü bir ortodontik tedavi eğitimi alır.

Ortodontik Tedavi’de Kullanılan Aletler

Ortodontistler dişleri hareket ettirmek ve çeneleri hizalamak için çeşitli “aletler” kullanırlar. Ortodontik tedaviyi düşündüğünüzde braketler akla gelebilir. Ancak ortodontistlerin tedavide kullandığı daha birçok cihaz vardır.

Ne tür aletler vardır?

Dişleri hareket ettirmek ve çeneleri hizalamak için kullanılan bazı ortodontik cihazların örnekleri:

Braketler

Teller en yaygın kullanılan ortodontik cihazlardır. Temel olarak, tellerin aslında iki kısmı vardır: braketler ve teller. Teller dişleri hareket ettirir; braketler ise telleri tutmak için sabit tutamaklar olarak işlev görür. Bir bireyin tedavisi için gerektiğinde, diğer bileşenler eklenebilir.

Diş teli tedavisinde sık sık kullanılan braketler

Son yıllarda kullanılan braketler şunlardır:

            Paslanmaz çelik

            Altın renginde

            Diş rengi seramik

Braketler doğrudan dişlere tutturulur. Teller, braketlerdeki yuvalardan geçirilir. Çoğu diş teli dişlerin önüne takılır. Bazen dişlerin arkasına diş telleri takılabilir – bunlara “lingual” diş telleri denir. Bunlar neredeyse görünmezdir. Tüm ortodontistler bu tedavi şeklini sunmaz ve her türlü ortodontik problem, lingual tellerle  başarılı bir şekilde tedavi edilemez. Bazı diş telleri üzerindeki teller, küçük lastik bantlar tarafından yerinde tutulur ve bu bantların çok çeşitli renkleri vardır.

Şeffaf Plaklar

İnsanlar bazen şeffaf plağa “görünmez diş telleri” derler. Şeffaf plastik benzeri bir malzemeden yapılmıştır. Hastanın dişlerini tedavilerinin farklı aşamalarına uyacak şekilde yapılırlar. Her bir hizalayıcı seti, bir sonraki sete geçmeden önce 1-3 hafta, günde en az 22 saat takılır. Her set, dişleri ortodontistin tedavi planına göre istenen hizalamaya ulaşana kadar kademeli olarak hareket ettirmek için tasarlanmıştır. Dişlerdeki diş rengi ataşmanlar, hizalayıcıların dişleri düzgün bir şekilde hareket ettirmesine yardımcı olacaktır. Hepsi olmasa da bazı ortodontik problemler şeffaf plaklarla başarılı bir şekilde tedavi edilebilir.

Geçici Ankraj Cihazları (TAD’ler)

Geçici ankraj cihazları veya TAD’ler, dişleri öngörülebilir şekilde hareket ettirmek ve kuvvet uygulamak için sabit bir nokta olarak kullanılan küçük implantlardır. Hastanın ihtiyaçlarına bağlı olarak ağızda birçok farklı yere yerleştirilebilirler. Artık ihtiyaç duyulmadığında TAD’ler kaldırılır.

Lastikler

Lastikler bazen diş telleri ile birlikte kullanılır.

En Hızlı Tedavi Hangisidir?

Teknolojideki ilerlemeler sayesinde hemen hemen her tedavi türü nispeten hızlıdır. Ortodontistler, sadece bir veya iki değil, tüm ortodontik cihazlardan yararlanır ve bireysel ortodontik probleminizi mümkün olan en verimli şekilde düzeltmek için en uygun olduğuna inandıkları tedavi yöntemini izler.

Tedaviyi mümkün olduğunca çabuk yapmak için:

            Ortodontistinizin fırçalama ve diş ipi kullanma talimatlarını izleyin.

            Ortodontik tedavi sırasında en az altı ayda bir veya önerilirse daha sık profesyonel temizlik için diş hekiminize danışın.

            Diş teliniz varsa ne yediğinize dikkat edin – sert, yapışkan ve gevrek yiyeceklerden kaçının. Yumuşak ve çiğnemesi kolay yiyecekleri tercih edin.

            Gazlı içecekler, meyve suları, meyve içecekleri ve spor içecekleri dahil şekerli, asitli alkolsüz içeceklere dikkat edin.

            Lastiklerinizi (lastik bantlar) talimatlara uygun şekilde takın

            Ortodontistinizden düzenli randevu alın.

En İyi Ortodontik Tedavi Hangisidir?

Ortodontik tedavi, yüksek eğitimli bir sağlık uzmanı tarafından gerçekleştirilen ve izlenen özelleştirilmiş bir profesyonel hizmettir. Ortodontik tedavi bir ürün değildir. Dişleri hareket ettirmek ve çeneleri hizalamak, dişleri güvenli ve öngörülebilir bir şekilde yeni, sağlıklı pozisyonlara taşımak için biyolojik ve fizyolojik süreçler hakkında kapsamlı bir bilgiye sahip olmak gerekir. Tedavi türü (diş telleri veya hizalayıcılar gibi) veya cihaz markası, tedavinizi gerçekleştiren kişinin bilgi ve becerisinden daha az önemlidir.

Dişimi Çektirmem Gerekir mi?

Bazen (çenede yeterli yer yoksa) yer elde etmek için diş çekmek gerekebilir.

Ortodontik tedavi neden önemlidir adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x