fbpx
yetişkinlerde diş teli tedavisi

Yetişkinlerde Diş Teli Tedavisi

Yetişkinlerde diş teli tedavisi ile dişler hareket ettirilebilir!

Her yaşta sağlıklı ve güzel bir gülüşe sahip olabilirsiniz. Yetişkinlerde diş teli tedavisi, günümüzde hemen hemen tüm yetişkinler için uygulanabilir bir seçenektir. Yetişkinler, gençler gibi, daha iyi bir ağız sağlığının getireceği faydalarla beraber kendinden emin bir şekilde gülümsemenin getirdiği özgüveni deneyimleyebilir. Diğer insanların yetişkinler için olan ortodontik tedaviyle ilgili sorduğu sorulara verilen cevapları keşfetme fırsatından yararlanın.

Ortodontik tedavi için çok mu yaşlıyım?

Hiçbir zaman ortodontik tedavi için çok yaşlı değilsiniz. Ortodontistiniz, size uyarlanmış tedavi planınızı geliştirirken birçok değişkeni göz önüne alabilir ama yaş çok nadiren kararı etkileyici bir unsur olmaktadır.

Başka yetişkinler de ortodontik tedavi görüyor mu?

Evet, görüyorlar. 2016’dan başlayarak, American Association of Orthodontists’in Amerikan ve Kanadalı üyeleri tarafından tedavi edilen 1.690.000 yetişkin bulunmaktaydı.

Ortodontik tedavi, dişlerimi korumama yardımcı olabilir mi?

Düzgün hizalanmış/dizilmiş ağız ve dişlerin fırçalama ve diş ipiyle temizlenmesi daha kolaydır. Isırmayı düzeltmek (üst ve alt dişlerin denk gelmesi), dişlerin üzerine yapılan biçimsiz kuvvetleri azaltır ve uzun vadede de dişlerinizi koruma ihtimallerinizi arttırır.

Eğer bazı dişlerim eksikse?

Neyin eksik olduğuna bağlı olarak, ortodontistiniz dişin eksik olduğu alanı kapatmak için yanındaki dişlerinizi bir araya getirmeyi ya da bir diş köprüsü ya da bir implant için o alanı boş bırakmayı seçebilir. Ortodontistiniz, diş hekiminiz ve/veya diğer dental uzmanlarla beraber çalışacaktır.

Sadece bir ya da iki diş hekimi ziyaretiyle bana muhteşem dişler sağlayacak reklamlar görüyorum. Bunlar bana düzgün dişler sağlayacak mı?

Reklamlar, diş kaplamaları (lamina vener); ince, ön dişlere yapıştırılan diş rengindeki kabuklar, hakkında olabilir. Ama bunlar dişlerin uyumsuz yerleşimlerini değiştirmemektedir, sadece problemin üstünü kapatmaktadırlar. Kaplamalar, dişler düzgün olduğunda daha kolay yerleştirilir ve daha uzun süre dayanırlar ve ısırık düzeltilmiş olur.

Evde yapılan düzeltme uygulamaları güvenilir midir?

Eğer dişler yanlış hizalanırsa ya da farkında olmadığınız bir problem varsa dişlerinizi, diş etlerinizi ve dişlerin etrafındaki kemikleri düzeltilemeyecek bir hasara uğratma riskine atıyor olabilirsiniz. Ortodontik tedavi karışık, biyolojik bir süreçtir. İşte bu yüzden ortodontist olmak için çok fazla eğitim almak gerekmektedir. Durum tespiti yapın. Bu sayfayı tekrar gözden geçirin ve ortodontik tedavi için herhangi bir karar almadan önce, American Association of Orthodontists üyesi bir ortodontist ile yüz yüze bir görüşme yapmayı düşünün. Yakınınızdaki AAO üyelerinin yerlerini saptamak için “Find an Orthodontist” hizmetini kullanın. Genellikle muayene ücretsizdir.

Belki de tüm dişlerimi çektirmeli ve takma diş takmalıyım. O zaman düzgün dişlerim olur!

Bugün yirmi beş yaşındaki biri, bir yetmiş beş yıl daha kendi dişlerini koruma ve kullanma potansiyeline sahiptir. Ortodontik tedavi, sıklıkla kapsamlı bir dental sağlık planının parçası halindedir. İyi bir bakımla, gerekli olduğu takdirde ortodontik tedavi dahilinde, dişler ömür boyu dayanabilir.

Bruksizm nedir? Belirti ve semptomları nelerdir? adlı makalemize de göz atın!

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x