fbpx
hamilelikte diş sağlığı

Hamilelikte Diş Bakımı Nasıl Olmalıdır?

Hamilelik vücudunuzda birçok değişikliğe neden olur, ağızda ve dişlerde gerçekleşen değişimler de buna dahildir. Tüm hamile kadınların bebek doğmadan önce diş hekimini ziyaret etmeleri, diş çürümelerine dikkat etmeleri ve hamilelik ile ilgili herhangi bir sorunu göz önünde bulundurmaları gerekir. Hamilelik ile diş tedavilerinin bir arada yürütülmesi riskli olduğu için hamilelik ihtimali olan durumları diş hekimleriniz ile paylaşmalısınız. Aktif olarak bebek sahibi olmaya çalışıyorsanız, yaygın diş sağlığı sorunlarının farkında olmalısınız. Böylece her konuyu proaktif olarak ele alabilir ve hamilelikte diş bakımı için en uygun ağız sağlığını sağlayabilirsiniz.

Hamilelik ve Diş Eti İltihabı

Hamilelik sırasında diş etlerinin iltihabı ve kanaması yaygındır. Vücudunuzdaki hormon seviyelerindeki değişiklikler, diş eti bölgesinde kan dolaşımının artmasına neden olabilir. Böylece diş etlerinde kanama riski artabilir. Ağızdaki değişiklikler ayrıca plakların diş eti çizgisinde birikmesini kolaylaştırabilir, bu sebeple bakteriyel enfeksiyon olasılığını artırabilir. Hamile kalmadan önce diş etlerine iyi bakmak, günde en az iki kez (veya daha fazla) dişlerinizi fırçalamak, diş ipi kullanmak ve profesyonel temizlik için diş hekimini ziyaret etmek çok önemlidir. Hamilelik sırasında diş etlerini temiz tutmak için tuzlu su ile durulama yöntemini kullanın ve plak birikimini teşvik eden rafine gıdalar, şekerli yiyecekler, tatlı içermeyen sağlıklı bir diyet uygulamaya çalışın. Bazı ilaçlar hamilelik sırasında zararlı olabileceğinden, enfeksiyondan kaçınmak en iyisidir.

Hamilelik ve Diş Çürüğü

Plak diş etlerinde ve dişlerde daha kolay birikebildiğinden, çürükler de kolayca ortaya çıkabilir. Sabah bulantısı ve kusma atakları diş çürümesine de katkıda bulunabilir, çünkü diş minesini aşındıran asidik bir ortam yaratır. Ağız ve diş problemleri sadece anne için sorun değildir. Annenin yaşayacağı diş eti çekilmesi ve diş çürümeleri gibi sorunlar bebek için de risklidir. Bu tarz ağız ve diş problemleri yüksek tansiyona, idrarda yüksek protein düzeyine ve uzuvlarda şişmeye sebep olur. Bu bahsedilen problemler de erken doğumu riskini, gebelik diyabeti ve gebelik zehirlenmesi ihtimalini artırır.

Hamilelikte Oluşan Yumrular

Bazı kadınlar yanıltıcı olarak hamilelik tümörleri olarak adlandırılan kanserli olmayan yumrular geliştirir, ki bu aslında tehlikeli değildir. Bu küçük yumrular diş etlerinde de sıklıkla oluşur ve sıklıkla hamileliğin 3. ve 6. ayları arasında ortaya çıkar. ‘Piyojenik granülom’ olarak da adlandırılırlar, kolayca kanama yapabilen, kırmızımsı, damarsal bir lezyondur ve rahatsızlığa neden olabilirler. Bu yumruları aldırmayı düşünebilirsiniz, ancak genellikle doğum yaptıktan sonra kendi başlarına kaybolduğunu göreceksiniz.

Gevşek Dişler

Yüksek progesteron ve östrojen seviyeleri dişleri destekleyen bağları etkiler. Bu nedenle diş etleriniz sağlıklı olsa bile hamilelik sırasında dişleriniz gevşeyebilir ve ufak kaymalar yaşanabilir. Bu durum geçicidir ve diş kaybına yol açmaz. Eskiye göre daha gevşek hissettiren dişler sizi rahatsız ve endişeli hissettiriyorsa, bu hareketin sadece hormonla ilişkili olduğundan emin olmak adına diş hekiminize danışabilirsiniz.

Hamile kalmayı düşünüyorsanız veya zaten bir bebek bekliyorsanız, ağız sağlığınızı da mutlaka bir öncelik haline getirin. Unutmayın ki hamilelikte diş bakımı oldukça önemlidir. Hormon seviyelerindeki değişiklikler, diş eti şişmesi ve daha gevşek hissettiren dişler konusunda yüksek bir risk oluşturur. İyi bir profesyonel temizlik, diş etlerinizin ve dişlerinizin plak içermemesini sağlar ve herhangi bir çürük veya diş eti hastalığı belirtisinin hamilelikte kullanılan güvenli ilaçlarla ve tekniklerle tedavi edilmesini sağlar.

Bu yazımız ilginizi çektiyse; “Çocuklar için Doğru Diş Hekimi Nasıldır?” başlıklı yazımıza da göz atabilirsiniz.

0 0 votes
Article Rating

Abone Ol
Bildir
guest

0 Yorum
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x